• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2591-5
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان
  • چاپ

دبیر ستاد برداشت استان گلستان خبرداد:

کاهش نیم درصدی ضایعات ریزش محصول در مرحله حمل و نقل

دبیر ستاد برداشت استان گلستان گفت: میزان ضایعات ریزش محصولات کشاورزی در سه مرحله ضایعات طبیعی، کمباین ها و حمل و نقل با یک درصد کاهش به 9 درصد رسیده است.

عید محمد فاروقی در گفت و گو با ایسنا-منطقه گلستان اظهار کرد: همه ساله 2900 دستگاه کمباین که از این تعداد بین 150 تا 200 دستگاه کمباین مهاجر هستند، کار برداشت محصولات پاییزه را از سطح 500 هزار هکتار از اراضی استان انجام می دهند.

وی با اشاره به آموزش های لازم به کمباین داران، تصریح کرد: پیش از شروع عملیات برداشت محصول معاینه فنی از کمباین ها انجام و مجوز برداشت برای آنها صادر شد.

فاروقی خاطرنشان کرد: 64 تیم عملیاتی در قالب اکیپ های 3 تا 4 نفره در سطح استان بر ضایعات ریزش کمباین ها در سطح استان نظارت می کنند و در صورت بالا بودن ضایعات ریزش، تذکرات لازم را جهت اصلاح تنظیمات می دهند.

وی افزود: امسال استان گلستان یکی از استان های پایلوت کشور برای بررسی ضایعات ریزش در حضور کارشناسان مکانیزاسیون و زراعت به صورت مشترک است.

دبیر ستاد برداشت استان گلستان در خصوص ضایعات ریزش گفت: بین 1.5 تا 2 درصد ضایعات ریزش قبل از ورود کمباین به زمین اتفاق می افتد. علت آن نیز آفات، بیماری ها، علف های هرز، نوع کشت و غیره است که به آن ضایعات طبیعی می گویند.

فاروقی ادامه داد: ضایعات کمباین ها بستگی به نوع کمباین و مهارت راننده دارد. در این راستا اقدامات خوبی از جمله ورود فناوری های نوین و همچنین آموزش کمباین داران انجام شد. سال گذشته میانگین ضایعات کمباین در استان 4.5 درصد بوده که میانگین کشوری 5.7 درصد است.

وی در ادامه با بیان اینکه میزان ضایعات ریزش از زمان حمل محصول از مزرعه تا مراکز خرید نیز حدود 4 درصد است، تصریح کرد: در سالهای اخیر اقدامات خوبی با همکاری دستگاه های ذیربط از جمله پلیس راه و راهداری برای کاهش میزان ضایعات حمل و نقل انجام شد به طوری که میزان این ضایعات حدود نیم درصد کاهش یافته است.

دبیر ستاد برداشت استان گلستان خاطرنشان کرد: از جمله این اقدامات می توان به چادر کشی تریلی های حمل محصولات کشاورزی و جلوگیری از اضافه بار نام برد.

فاروقی تصریح کرد: در مجموع سه مرحله یاد شده، میزان ضایعات ریزش محصولات کشاورزی در استان به 9 درصد رسیده است. اگر بتوانیم یک درصد از ضایعات ریزش را کاهش دهیم، هم از نظر ریالی مبلغ زیادی می شود و هم اینکه از اتلاف محصول خدادادی جلوگیری می شود.

انتهای پیام