• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-3191-5
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان
  • چاپ

رئیس اتاق گرگان: محصولات کشاورزی استان از پیمان‌سپاری ارزی مستثنی شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان گفت: محصولات کشاورزی باید از پیمان‌سپاری ارزی مستثنا شوند زیرا از آنجا که صادرکنندگان را موظف می‌کند ارز حاصل از صادرات خود را به بانک‌های داخلی بفروشند، باعث کاهش انگیزه تولید و صادرات می‌شود.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان، علی محمد چوپانی در نخستین جلسه شورای گفت وگو دولت و بخش خصوصی در گلستان اظهار کرد: پیمان‌سپاری ارزی از آنجا که صادرکنندگان را موظف می‌کند ارز حاصل از صادرات خود را به بانک‌های داخلی بفروشند، انگیزه تولید و صادرات را کاهش می‌دهد. انتظار می رود محصولات کشاورزی از پیمان سپاری ارزی مستثنا شوند در غیر این صورت در صادرات با مشکل مواجه هستیم.

وی تصریح کرد: شورای گفت وگو دولت و بخش خصوصی فرصتی جهت هماهنگی بیشتر است لذا این جلسات فرصت خوبی است که با بهره گیری از آن در جهت حل مشکلات پیش روی بخش خصوصی و تولید استان اقدام شود.

چوپانی به تفاهم نامه های منعقده با کشور های هدف اشاره کرد و گفت: نیاز است کمیته ای جهت بررسی اجرای مفاد تفاهم نامه های موجود تشکیل شود.

رئیس اتاق گرگان به اهمیت ذخیره سازی استراتژیک خوراک دام اشاره کرد و افزود: استفاده از این ذخیره ها در ایام کمبود مهم است چون سازمان جهاد کشاورزی می تواند در ایام کمبود از محل این ذخیره، چرخه تولید را مدیریت کند، خطری که ما را امروز تهدید می کند این موضوع است که گاوداری در شرایط موجود توجیه اقتصادی ندارد لذا باید در نرخ گذاری شیر تجدید نظر شود.

وی ضمن اشاره به بند "و" قانون بودجه سال 97، تصریح کرد: بانک ها به این موضوع توجه کنند که فعالین اقتصادی بتوانند از این شرایط بهره مند شوند. همچنین نیاز است با توجه به شرایط اقتصادی موجود، این قانون توسط دولت تا اواخر سال جاری تمدید شود.

انتهای پیام