• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-3991-5
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان
  • چاپ

گلستان امسال هم رتبه دوم تولید گندم کشور را بدست آورد

قائم مقام سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: امسال یک میلیون و 335 هزار تن گندم در گلستان تولید شد که تاکنون حدود 912 هزار تن از این محصول توسط دولت به صورت تضمینی خریداری شد.

حسین کاویانی در گفت و گو با ایسنا-منطقه گلستان اظهار کرد: این میزان گندم با ارزش 1211 میلیارد تومان خریداری شده که تاکنون 600 میلیارد تومان آن به کشاورزان پرداخت شده است. پرداخت مابقی وجه گندمکاران را از طریق پیگیری از تهران و استانداری و سازمان برنامه و بودجه دنبال می کنیم.

وی تصریح کرد: کار برداشت گندم در گلستان از 20 اردیبهشت ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد. هنوز در برخی از بخشهای کوهستانی استان گندم برداشت نشده است. پیش بینی می شود در این مناطق نیز 40 هزار تن گندم تولید شود.

کاویانی خاطرنشان کرد: گلستان امسال با تولید یک میلیون و 335 هزار تن گندم رتبه دوم کشور در تولید این محصول را بدست آورد. سال گذشته نیز گلستان با تولید یک میلیون و 320 هزار تن گندم رتبه دوم تولید گندم را بعد از استان خوزستان به خود اختصاص داده بود.

قائم مقام سازمان جهادکشاورزی گلستان اظهار کرد: گندم گلستان با توجه به مواد مغذی آن رتبه اول کشور را از نظر کیفیت داراست.

وی با اشاره به اینکه میزان مصرف سالانه گندم در استان بین 250 تا 270 هزار تن است، افزود: گندم مازاد بر نیاز گلستان به استانهای دیگر کشور صادر می شود.

کاویانی در ادامه بیان کرد: امسال در استان 115 هزار تن کلزا تولید شد که 112 هزار تن آن به ارزش 306 میلیارد تومان به صورت تضمینی خریداری شد که تاکنون 87 درصد این مبلغ به کشاورزان پرداخت شده است.

قائم مقام سازمان جهادکشاورزی گلستان افزود: کلزا خریداری شده از کشاورزان در کارخانجات روغن کشی استان مورد استفاده قرار می گیرد.

وی گفت: در بحث محصول جو نیز از مجموع 173 هزار تن محصول تولید شده، 25 هزار تن آن از کشاورزان خرید تضمینی شد. ارزش ریالی این میزان جو 260 میلیارد ریال است که 70 درصد آن پرداخت شد.

کاویانی تصریح کرد: از مجموع 180 هزار تن سیب زمینی تولید شده، 8 هزار و 700 تن از این محصول توسط مدیریت تعاون روستایی خریداری شد و تاکنون 50 درصد وجه آن پرداخت شد.

وی ادامه داد: یکی از برنامه هایی که برای سیب زمینی های خریداری شده در نظر داریم، صادرات این محصول است. 40 درصد سیب زمینی تولید شده در استان با استفاده از واریته های جدید کشت شده که ماندگاری آن بیشتر است.

کاویانی خاطرنشان کرد: در طول سال 185 هزار تن محصولات باغی در استان گلستان تولید می شود که 50 درصد آن مرکبات است.

قائم مقام سازمان جهادکشاورزی گلستان در پایان یادآور شد: سال گذشته بالغ 4 میلیون و 650 هزار تن محصولات کشاورزی به ارزش 7400 میلیارد تومان در استان تولید شد که گندم، جو، کلزا، سویا ، پنبه، گوجه فرنگی، سیب زمینی و شلتوک بیشترین محصولات تولیدی بودند.

انتهای پیام