• چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-1294-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

دومین اردوی امید و نشاط در استان گلستان برگزار شد

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان گلستان گفت: در ادامه اجرای طرح ملی امید و نشاط و در قالب طرح اردوهای ایران مرز پرگهر، دومین اردوی جوانان جمعیت هلال احمر استان گلستان با هماهنگی جهاد دانشگاهی برگزار شد.

محمد شریف زاده در گفت و گو با ایسنا-منطقه گلستان اظهار کرد: با توجه به فعالیت امدادی اعضای هلال احمر این اردوها به منظور ایجاد روحیه نشاط و امیدواری در قالب اردوی طبیعت گردی و بازدید از پروژه های خاص و ملی برگزار می شود.

وی افزود: این اردو با حضور 40 نفر از اعضای جوانان هلال احمر با بازدید از منطقه حفاظت شده میانکاله آغاز و پس از آن بازدید از نیروگاه شهید سلیمی نکا انجام شد. بازدید از زیستگاههای حیات وحش و منابع طبیعی علاوه بر ایجاد روحیه شادمانی و سرزندگی در افراد می تواند کمک شایانی به افراد در جهت حفظ و نگهداری از محیط زیست داشته باشد.

شریف زاده تصریح کرد: با هماهنگی انجام شده در منطقه حفاظت شده میانکاله یکی از فعالان محیط زیست که اشراف کاملی به منطقه داشت در کل مسیر بازدید معرفی کاملی از منطقه و ملاحظات محیط زیستی برای بازدیدکنندگان ارائه داد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان گلستان ادامه داد: در بازدید از نیروگاه سیکل ترکیبی شهید سلیمی نکا که از پروژه های حساس کشور محسوب می شود، بازدیدکنندگان با فرایند کامل تولید برق آشنا شدند. طبق هماهنگی قبلی، بازدید با حضور کارشناسان خبره HSE نیروگاه انجام پذیرفت.

وی گفت: طرح اردوی امید و نشاط با مشارکت سه جانبه وزارت کشور، جمعیت هلال احمر و جهاد دانشگاهی در تمامی استانها برگزار می شود.

شریف زاده خاطرنشان کرد: اولین اردوی امید و نشاط ویژه اعضای جمعیت هلال احمر استان گلستان در اواخر سال 96 با بازدید از مجتمع فولاد خراسان شمالی برگزار شد.

منطقه حفاظت شده میانکاله

میانکاله شبه جزیره‌ای است در منتهی‌الیه جنوب شرقی دریای خزر، در دوازده کیلومتری شمال شهر بهشهر واقع در محدوده استان مازندران و غرب استان گلستان قرار دارد. مساحت آن بیش از شصت‌وهشت هزار هکتار و ارتفاعِ آن بین ۱۵ تا ۲۸ متر کم‌تر از سطح دریای آزاد است. میانکاله از سال ۱۳۴۸ به عنوان منطقه حفاظت‌شده تعیین شد و هم‌اکنون با عناوین پناهگاه حیات وحش، تالاب بین‌المللی و ذخیره‌گاه طبیعی زیست‌کره تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

یکی از دلایل اهمیت میانکاله این است که تنها بخش نسبتا دست‌نخورده سواحل خزر محسوب می شود. تمامی سواحل دیگر به‌طور گسترده با ساخت‌وسازهای انسانی همچون جاده، شهر و روستا و کارخانه‌ها دگرگون شده‌اند. به همین دلیل سلامتی این منطقه اهمیت بسیاری در حفظ سلامتی کل دریای خزر دارد.

بکری منطقه میانکاله موجب شده تا تالاب‌ها و سواحل آن علاوه بر پرندگان مهاجر، محل تخم‌گذاری و زیستگاه اصلی بسیاری از ماهیان دریای خزر نیز باشد، به ویژه کپور و کفال و ماهیان خاویاری. نزدیک به نیمی از خاویار ایران از آب‌های این منطقه صید می‌شود.

میانکاله از دو محیط آبی با وسعت ۴۵ هزار هکتار شامل خلیج گرگان و تالاب میانکاله و خشکی با وسعت ۲۳۸۰۰ هکتار است. بخش خشکی میانکاله با سیمای دشتی به صورت نوار باریکی از شمال به سواحل جنوب شرقی دریای خزر و از جنوب به آبهای خلیج گرگان و تالاب میانکاله محدود می‌شود. پناهگاه حیات وحش میانکاله در سال ۱۳۴۸ به عنوان منطقه حفاظت شده مصوب شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید سابق شد و در سال ۱۳۵۳ به پناهگاه حیات وحش ارتقاء یافت.

همچنین به جهت برخورداری از معیارهای کنوانسیون رامسر در سال ۱۳۵۴ نیز با تالابهای همجوار با وسعت یکصدهزار هکتار به عنوان یکی از سایتهای کنوانسیون رامسر ثبت شد و متعاقب آن در سال ۱۳۵۵ به لحاظ وجود میراث فرهنگی، آثار و ابنیه‌های تاریخی و زیباشناختی موجود به عنوان یکی از ذخیره گاههای زیست سپهر به کمیته برنامه انسان و کره مسکون یونسکو معرفی و انتخاب شد.

شبه جزیره و پناهگاه حیات وحش میانکاله زیستگاه زمستانی و جوجه آوری انواع گوناگونی از پرندگان آبزی و کنارآبزی که نزدیک به ۱۰۰ گونه را شامل می‌شود. علاوه بر این عرصه خشکی میانکاله زیستگاه مهمی برای گونه‌های بومی قرقاول خزری و دراج محسوب می‌شود. بخش آبی میانکاله نیز از جهت اینکه محل تخم ریزی و تکثیر ماهیان بومی و تجاری دریای خزر همانند کپور، کفال، کلمه، سفید و غیره می‌باشد، از اهمیت خاصی در حفظ و تداوم ذخایر ماهیان دریای خزر برخوردار است.

شبه جزیره و پناهگاه حیات وحش میانکاله مامن طیف وسیعی از پرندگان آبزی مهاجر و جوجه آور و حمایت شده از جمله فلامینگو، پلیکان سفید، پلیکان خاکستری، قوی کوچک، قوی گنگ، قوی فریادکش، اردک سرسفید، غاز پیشانی سفید کوچک، مرگوس بزرگ، سنقر تالابی، عقاب دریایی دم سفید و پرندگان خشکی زی همانند قرقاول خزری، دراج و زنبورخوار محسوب می شود.

نیروگاه شهید سلیمی نکا

نیروگاه ‌شهید سلیمی ‌نکا، یکی‌ از مهمترین‌ سرمایه‌های‌ ملی‌ و از بزرگترین‌ نیروگاههای‌ کشور است. این نیروگاه متشکل‌ از دو بخش‌ مستقل‌ بخاری‌ و سیکل‌ترکیبی بوده که در ساحل‌ دریای‌خزر و در 25 کیلومتری‌ شمال‌ شهرستان ‌نکا قرار دارد. قدرت‌ نامی‌ این‌ نیروگاه‌ 2214 مگاوات‌ است که‌ از چهار واحد بخاری هریک با قدرت نامی 440 مگاوات، یک بلوک سیکل ترکیبی شامل دو واحد گازی هریک با قدرت نامی 137/6 مگاوات و یک واحد بخاری با قدرت نامی 160 مگاوات و همچنین دو واحد توربین انبساطی با قدرت نامی هرکدام 9/4 مگاوات تشکیل شده است.

قرارداد احداث ۴ واحد بخاری ۴۴۰ مگاواتی در شهرستان نکا در سال ۱۳۵۴ بین وزارت نیروی ایران و سه شرکت آلمانی منعقد و متعاقب‌ آن‌ عملیات‌ احداث‌ در زمینی‌ به مساحت‌ 136 هکتار شروع‌ شد. اولین واحد بخاری نیروگاه در دوم مهر ماه ۱۳۵۸ و واحدهای‌ بعدی‌ هریک به‌ فاصله ‌‌تقریب‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ی‌ شش‌ ماه‌ وارد مدار شدند.

نصب‌ واحدهای‌ گازی‌ پس‌ از خرید تجهیزات‌ از شرکت‌ زیمنس‌ آلمان‌، از سال‌ 1367 توسط‌ شرکت‌ نصب‌ نیرو و با نظارت‌ شرکت‌ قدس‌ نیـرو آغاز و اولین‌ واحد آن‌ در مرداد 69 و واحد بعدی‌ در آبان 69 وارد مدار شدند.

باتوجه به راندمان بالای سیکل ترکیبی، عملیات مربوط به تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی که از سال1382 شروع شده بود در تابستان 1385 به اتمام رسید. همچنین عملیات نصب دو واحد توربین انبساطی نیز در سال 1385 به اتمام رسید.

واحد بخاری این نیروگاه در سال ۱۳۸۶ به عنوان نیروگاه نمونه ایران از نظر ارائه ظرفیت کامل در زمان‌های پیک بار در فصل تابستان انتخاب شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: