• پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-1494-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

وزیر ارشاد:

مقوله های اخلاقی در شعر مختوم ‌قلی فراغی نمایان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شعر های مختوم ‌قلی فراغی نشان می دهد که اخلاق فردی و اخلاق اجتماعی برای او مهم و اساسی است. صدها مقوله اخلاقی در شعر فراغی نمایان است.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان، سید عباس صالحی در آیین نکوداشت دویست و هشتاد و پنجمین سالروز تولد مختوم ‌قلی فراغی که در جوار آرامگاهش در روستای آق تقه شهرستان مراوه تپه برگزار شد، اظهار کرد: فکر، روح، شعر و اندیشه مختوم ‌قلی فراغی سال به سال و قرن به قرن فروزان تر و پر فروغ تر می شود.

وی افزود: امروز مختوم ‌قلی فراغی دیگر تنها شاعر مراوه تپه و ترکمن و ایران نیست، بلکه اون شاعر انسان و انسانیت است. پس از سه دهه از تابش این ستاره، امروز بیش از روزها، سال ها و قرن های پیش، مختوم قلی برای جهانیان شناخته شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مردمی بودن این شاعر، تصریح کرد: این شاعر به دربارها تعلق نداشت و وابسته قدرت رسمی زمانه نبود. او از دل مردم برخواست و به مردم وفادار بود. با زبان مردم از درد و رنج آنها می گفت.

صالحی اظهار کرد: ایران زمین مهد شعر است اما تنها شاعران محدودی در افق ذهن و جان مردم به یادگار مانده اند، مختوم ‌قلی فراغی یکی از این شاعران است.

وی گفت: مختوم ‌قلی شاعری بود که از ریشه دیانت این مردم ارتزاق کرده بود. هم خانواده او و هم خود او با فرهنگ دینی جامعه پیوند عمیقی داشتند. با شعر او می توان به فهم دین صادقانه نه دین متظاهرانه نزدیک تر و نزدیک تر شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: یکی دیگر از ویژگی های مختوم قلی را می توان محب پیامبر(ص)، صحابه منتجب و اهل بیت بودن وی دانست. وی توانسته محبت پیامبر(ص)، صحابه منتجب و اهل بیت مطهر را در دل و جان مردم منطقه عمیق کند و در این امر بسیار تاثیر گذار بوده است.

صالحی خاطرنشان کرد: همایش منطقه ای برای بررسی اندیشه های مختوم قلی فراغی با همکاری کشور ترکمنستان برنامه ریزی شده و بزودی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: