• شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-1594-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

مونسان:

6 میلیارد تومان برای انجام کاوش دیوار دفاعی گرگان در نظر گرفته شد/ طبیعت‌گردی موضوع مهم طرح گردشگری آشوراده خواهد بود

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: 6 میلیارد تومان اعتبار برای انجام کاوش‌ دیوار دفاعی گرگان در نظر گرفتیم و با انجام این کار روند ثبت جهانی این دیوار در فهرست یونسکو دنبال خواهد شد.

به گزارش ایسنا-منقطقه گلستان به نقل از میراث فرهنگی گلستان، علی‌اصغر مونسان در برنامه «گلستان نگارستان ایران» سیمای گلستان اظهار کرد: دیوار دفاعی گرگان یکی از آثار ارزشمند تاریخی کشور با گستردگی بسیار زیاد است. همکارانم در معاونت میراث‌ فرهنگی اسناد را آماده کردند، یکی از ملزومات بررسی این پرونده در یونسکو به نتیجه رسیدن کاوش‌ها است.

وی افزود: دیوار اکنون در زمین دفن است و باید با کاوش از زمین بیرون بیاید تا مراحل دیگر آن برای ثبت در یونسکو انجام شود.

مونسان تصریح کرد: پیرو بازدیدی که از این دیوار تاریخی داشتیم، مقرر شد حدود 3 میلیارد تومان از سوی سازمان میراث فرهنگی و 3 میلیارد تومان از سوی استاندار یعنی در مجموع 6 میلیارد تومان اعتبار برای انجام کاوش‌ در این محل درنظر گرفته شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: این میزان اعتبار خوبی برای مرحله اول است و با پیش رفتن این کار روند ثبت جهانی این دیوار در فهرست یونسکو دنبال خواهد شد.

وی در ادامه درخصوص طرح گردشگری در آشورا‌ده، گفت: این منطقه بسیار بی‌نظیر و دارای محیط ویژه‌ای است. باید مسائل زیست‌ محیطی به دقت رعایت شود. ما در حوزه گردشگری به گردشگری پایدار معتقد و متعهد هستیم، نباید گردشگری موجب از بین رفتن منابع و دیدنی‌های کشور شود.

مونسان افزود: خوشبختانه توافق‌های خوبی با سازمان محیط‌زیست درخصوص آشورا‌ده انجام شده تا در منطقه محدودی از این جزیره زیبا با طرح‌های ویژه‌ای که کاملا با محیط آنجا سازگاری دارد، شرایطی را برای بازدید گردشگران و رونق اقتصادی این خطه بوجود آوریم.

وی با بیان اینکه مناظر بی‌نظیری در این جزیره وجود دارد که حیف است مردم از آن بی‌بهره باشند، تصریح کرد: موافقت سازمان محیط‌زیست انجام شده و قرارداد آن به‌زودی با سازمان محیط‌زیست بسته می‌شود و عملیات اجرایی آغاز خواهد شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر اینکه طبیعت‌گردی موضوع مهم آشورا‌ده خواهد بود، اظهار کرد: حتما طراحی ویژه‌ای انجام خواهد شد که جاذب گردشگر باشد. باید جاذبه‌های ویژه ایجاد شود و گردشگران ویژه که بیشتر به محیط‌‌زیست می‌پردازند به آنجا جذب شوند. در طرحی که آماده خواهد شد تمام این موضوعات درنظر گرفته می‌شود تا اتفاقات خوبی برای آشورا‌ده رقم بخورد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: