• دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-2793-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان:

30 درصد تولیدات کشاورزی هدر می رود

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: حداقل 30 درصد محصولات کشاورزی از چرخه عرضه، از مزرعه تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد، هدر می رود.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان، دکتر «علی نجفی نژاد» در نشستی با حضور عبدالرضا حاجیلری مدیر کل راهبری پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی کشور، مهندس رضا ثقفی، رئیس و معاونین جهاددانشگاهی گلستان با اشاره به طرح های اقتصادی جدید این دانشگاه، اظهار کرد: طی سالهای اخیر چندین محصول مختلف در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان تولید و به بازار ارائه می شوند.

وی با بیان اینکه به دنبال گسترش این مدل ها هستیم، افزود: این طرح ها شامل طرح های ساده تا طرح های گسترده تر که ارزش افزوده بالایی دارند، می شود.

نجفی نژاد با اشاره به طراحی مدل سیاست گذاری بخش کشاورزی توسط محققان این دانشگاه، گفت: به دنبال این هستیم که علت بوجود آمدن بحران آبی در کشور چیست که بزودی نتایج آن ارائه می شود.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان بیان کرد: در کشور 70 میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می کنیم اما با طرح ما می توان با 50 میلیارد متر مکعب آب، تقریبا یک و نیم تا دو برابر همین محصول را بدست آوریم.

وی خاطرنشان کرد: بالغ بر 20 میلیارد متر مکعب از آب کشور را به محصول تبدیل و بعد متاسفانه این محصول را دور می ریزیم.

نجفی نژاد با اشاره به حمایت از بخش کارآفرینی در این دانشگاه، گفت: برای بیش از 150 دانشجو در گروه های مختلف، فضاهایی را در دانشگاه در نظر گرفتیم که در آنجا فعالیت های کارآفرینی را دنبال کنند.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با تاکید بر اینکه در حوزه کشاورزی جای کار زیادی وجود دارد، افزود: به دنیال این هستیم تا نیازهای استان و کشور را شناسایی کنیم و در جهت بر طرف کردن آن گام برداریم.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی از اقداماتی که در این دانشگاه دنبال می شود خودکفا کردن دانشگاه از نظر هزینه های جاری است. می توان با استفاده از پتانسیل همه بخش ها، ظرف چند سال دانشگاه را از نظر تامین هزینه های جاری خودکفا کرد. از این مدل در بسیاری از دانشگاه های خارج از کشور استفاده می شود.

نجفی نژاد بیان کرد: در این دانشگاه به همت یکی از اساتید، کلکسیون گندم را ایجاد کردیم که در بیش از 800 نمونه گندم از نقاط مختلف کشور و جهان نگهداری می شود. به دنبال این هستیم تا بانک ژن و بانک بذر را در این دانشگاه راه اندازی کنیم.

وی با اشاره به برخی دیگر از خدمات این دانشگاه به کشور، خاطر نشان کرد: در گذشته بچه ماهی قزل آلا از خارج از کشور تامین می شد اما محققان ما توانستند این بچه ماهی ها را تولید کنند.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در پایان گفت: جهاددانشگاهی با توجه به ظرفیت هایی که دارد می تواند بخشی از نیازهای این دانشگاه را برطرف کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: