• چهارشنبه ۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-693-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی:

گرایش به سمت آموزش های مهارتی تقویت شود

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با اشاره به اینکه فرهنگ مدرک گرایی همچنان در کشور وجود دارد، گفت: گرایش به سمت آموزش های مهارتی باید تقویت شود.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان، دکتر «محمد حسین امید» در مراسم افتتاح ساختمان جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان گلستان اظهار کرد: ما در راستای گام برداشتن در جهت سند توسعه دانشگاه، ابتدا زیرساخت هایمان را تکمیل کردیم. تمامی استان ها تا پاییز امسال دارای یک مجموعه مناسب خواهند بود.

وی با اشاره به توسعه کمی مراکز علمی کاربردی در سطح کشور در سالهای گذشته، تصریح کرد: از حدود 330 مرکز، تعداد مراکز علمی کاربردی کشور به بیش از 1000 مرکز افزایش یافت. بدی های این توسعه کمی در زمانی که متقاضی وجود داشت، زیاد نمایان نبود اما کم کم مشکلات این توسعه کمی آشکار شد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با اشاره به اینکه این ظرفیت سازی ها در تمامی دانشگاه های کشور انجام شد، گفت: در حال حاضر به ازای هر متقاضی سه صندلی در دانشگاه های کشور وجود دارد. این ظرفیت سازی که از منابع ملی صورت گرفت، بلا استفاده مانده است و حتی مراکز دولتی ما نیز در برخی رشته ها با مشکل کمبود دانشجو مواجه هستند.

امید خاطرنشان کرد: در سال 94 حدود 1100 مرکز علمی کاربردی داشتیم که این تعداد در سال 96 به کمتر از 900 مرکز کاهش یافت. اجازه جذب دانشجو را به حدود 200 مرکز که شاخص های مورد نظر ما را نداشتند، ندادیم.

وی با اشاره به مصوبه شورای اداری در جهت حذف مراکز دولتی علمی کاربردی، گفت: در حال حاضر حدود 600 مرکز علمی کاربردی در سطح کشور فعال است. برنامه ما در این مراکز صرفا توسعه کیفی است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور خاطرنشان کرد: در سال 96 بیش از 600 هزار نفر ظرفیت پذیرش داشتیم در حالی که پذیرفته های ما به حدود 200 هزار نفر رسید.

وی با اشاره به ارتقاء کیفیت مراکز علمی کاربردی، گفت: با وجود کاهش جمعیت دانشجویی در کشور، در دو سال اخیر به طور متوسط 25 درصد افزایش پذیرش دانشجو را در این دانشگاه داشتیم.

امید با اشاره به ارتقاء کیفیت و ماموریت گرایی مراکز علمی کاربردی، تصریح کرد: زمانی در سطح کشور حتی تا 16 هزار کد رشته محل نیز دانشجو می پذیرفتیم اما در سال 97 کمتر از 6 هزار کد رشته محل را می پذیریم.

وی خاطرنشان کرد: مرحله آخر ماموریت گرا کردن مراکز ما از مهر 97 اجرا می شود و مراکز ماموریت های تعریف شده دارند و باید در راستای آن اقدام کنند. قدم بعدی ما در سال آینده این است که مراکزی می توانند به فعالیت خود ادامه دهند که محیط واقعی کار را برای دانشجویان فراهم کنند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با اشاره به راه اندازی مراکز نوآوری و رشد در مراکز، گفت: از منابع داخلی دانشگاه به دانش آموختگان و دانشجویان سال آخر که در مراکز نوآوری شرکت تاسیس کنند، وام هایی با سود 2 درصد می دهیم.

وی بیان کرد: بر اساس آمار 70 تا 75 درصد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی شاغل هستند در صورتی که این آمار در سایر زیر نظام های آموزش عالی کشور 40 درصد است. البته هدفمان این است که دانشجویی را تربیت کنیم که 100 درصد وارد بازار کار شود.

امید اظهار کرد: این ظرفیت در این دانشگاه وجود دارد تا اگر استان از ما بخواهد ظرف کمتر از شش ماه در هر زمینه ای دوره تعریف کنیم. این ظرفیت در هیچ جای دیگر وجود ندارد. حدود 800 رشته فعال دایر در کشور داریم که همه آنها مهارتی هستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: