• یکشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-1691-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

تداوم خشکسالی در گلستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: در 10 سال اخیر منهای سال های 91 و 93 در استان خشکسالی پیوسته داشتیم که اثرات این خشکسالی در رودخانه های استان خودش را نشان داده است.  

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان، مهندس علی نظری اظهار کرد: میزان بارندگی سال آبی جاری تاکنون 397 میلی متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد رشد و نسبت به دراز مدت نیم درصد کاهش را نشان می دهد.

وی افزود: امسال در اترک 27 و نیم میلیون متر مکعب آورد داشتیم. سال گذشته در همین مقطع 45 میلیون متر مکعب و در درازمدت 202 میلیون متر مکعب آورد این رودخانه بود.

نظری ادامه داد: در گرگانرود که 63 درصد حوضه آبی استان را تشکیل می دهد، سال جاری 65 میلیون متر مکعب آورد داشتیم که سال گذشته آورد این رودخانه 112 میلیون متر مکعب و در درازمدت 355 میلیون متر مکعب بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان اضافه کرد: این موضوع نشان می دهد، اگر وضعیت رودخانه های استان به همین منوال  پیش برود و ما مدیریت توامان عرضه و مصرف نداشته باشیم، رودخانه های استان فصلی می شود. به نسبتی که آورد رودخانه کم شود، آلایندگی آن نیز بیشتر می شود.

وی تصریح کرد: آبگیری مخازن سدهای استان تاکنون 73 میلیون متر مکعب بوده است که در سال گذشته 97 میلیون متر مکعب ذخیره داشتیم، یعنی امسال 27 درصد حجم مخازن را آبگیری کردیم که کاهش 25 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

نظری با بیان اینکه قطعا اگر صرفه جویی نشود در تابستان مشکلاتی خواهیم داشت، گفت: 87 درصد آب استان به کشاورزی اختصاص یافته است. کشاورزان استان امسال 20 درصد سطح کشت خود را در آبهای زیرزمینی و 50 درصد در بخش آبهای سطحی کاهش دهند تا دچار مشکل و خسارت نشوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: