• یکشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-1791-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

از محل اعتبارات استانی صورت می گیرد؛

پرداخت تسهیلات یارانه دار جهت توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در گلستان

مدیر مکانیزاسیون جهاد کشاورزی گلستان گفت: 2 میلیارد و 400 میلیون تومان از اعتبارات استانی جهت پرداخت تسهیلات یارانه دار برای توسعه و تقویت مکانیزاسیون کشاورزی در قالب ماشین ها، تجهیزات و ادوات در نظر گرفته شد.

عید محمد فاروقی در گفت و گو با ایسنا-منطقه گلستان با اشاره به خط ویژه اعتباری مکانیزاسیون در سطح ملی، خاطرنشان کرد: امسال 57 میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبار مکانیزاسیون به استان ابلاغ شده که تاکنون بیش از یک میلیارد تومان آن جذب شده است.

وی اضافه کرد: این تسهیلات با کارمزد 15 درصد است که بازپرداخت آن برای ماشین های متوسط و سبک 5 ساله و برای ماشین های سنگین مانند تراکتور ها و کمباین ها، 7 ساله خواهد بود.

فاروقی تاکید کرد: امسال جهت توسعه و تقویت مکانیزاسیون ماشین ها، تجهیزات و ادوات کشاورزی، 5 درصد از کارمزد تسهیلات به صورت یارانه به کشاورزان پرداخت می شود. برای این کار 2.4 میلیارد تومان اعتبار استانی در نظرگفته شد.

مدیر مکانیزاسیون جهاد کشاورزی گلستان با بیان اینکه بزودی اطلاع رسانی های لازم درخصوص دریافت این تسهیلات در سطح شهرستان ها صورت خواهد گرفت، تصریح کرد: کشاورزان جهت دریافت این تسهیلات می توانند به مدیریت های جهادکشاورزی شهرستان محل سکونتشان مراجعه کنند.

وی به اولویت های در نظر گرفته شده جهت پرداخت تسهیلات اشاره کرد و افزود: اولویت اول حمایت ها کمباین است و به ترتیب خاک ورزهای حفاظتی، کارنده ها بخصوص کارنده های کشت مستقیم، سمپاش های پشت تراکتوری و ماشین آلات توسعه کشت نشایی و کشاورزی حفاظتی در بخش زراعت، گیاهان دارویی و گلخانه در بخش باغبانی و در زیربخش های دام، طیور و آبزیان، در اولویت پرداخت تسهیلات قرار دارند.

فاروقی در ادامه با اشاره به اقدامات دیگر در جهت توسعه مکانیزاسیون در استان، گفت: علاوه بر این در کارگروه اشتغال و توسعه روستایی امسال، دکتر هاشمی استاندار گلستان پذیرفتند که از اعتبارات طرح اشتغال روستایی، 200 دستگاه کمباین به مردم استان تحویل داده شود.

مدیر مکانیزاسیون جهاد کشاورزی گلستان افزود: این تسهیلات در مناطق روستایی با کارمزد 5 درصد و در مناطق غیر روستایی تا جمعیت 10 هزار نفر، با کارمزد 8 درصد پرداخت می شود. بازپرداخت این تسهیلات پنج ساله بوده و به صورت سالانه پرداخت می شود.

وی با اشاره به استقبال بسیار خوب مردم از این تسهیلات، اظهار کرد: تاکنون 129 پرونده تشکیل شده که 119 پرونده به تصویب کارگروه اشتغال و توسعه روستایی رسید و جهت پرداخت تسهیلات به چهار بانک کشاورزی، پست بانک، سینا و توسعه تعاون معرفی شدند.

فاروقی خاطرنشان کرد: بهره برداران می توانند از این فرصت های حمایتی نهایت استفاده ببرند زیرا سرمایه گذاری در زمینه مکانیزاسیون افزایش و پایداری تولید، کاهش هزینه ها و سرعت بخشیدن به کار را به دنبال دارد.

2700 دستگاه کمباین در استان گلستان وجود دارد که 48 درصد آنها بیش از 20 سال عمر دارند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: