• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2391-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

نیاز گلستان به کارخانجات تولید تجهیزات آبیاری تحت فشار

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: تعداد محدود کارخانجات تولید کننده لوازم و تجهیزات آبیاری تحت فشار در استان باعث افزایش هزینه تامین لوازم و طولانی شدن زمان سفارش تا تحویل لوازم شده است.

محمد تقی کمال غریبی در گفت و گو با ایسنا-منطقه گلستان اظهار کرد: یکی از اصلی ترین مسائلی که بیش از همه روند اجرا و توسعه مکانیزاسیون آبیاری در بخش کشاورزی را با چالش جدی مواجه کرده، تعداد محدود کارخانجات تولید کننده لوازم و تجهیزات آبیاری تحت فشار در استان است.

وی افزود: وابستگی تامین بخش اعظمی از لوازم مورد نیاز در پروژه های اجرایی سیستم های آبیاری تحت فشار از خارج از استان، در سال های اخیر با توجه به حجم بالای تقاضا تبعات منفی را در پی داشته که از جمله آن می توان به افزایش هزینه تامین لوازم و طولانی شدن زمان سفارش تا تحویل اشاره کرد.

وی ادامه داد: امیدواریم در آینده ای نزدیک با حمایت ویژه مسئولین استان شاهد تحول مثبت و قابل قبولی در این حوزه حساس و پراهمیت باشیم.

کمال غریبی تصریح کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی و بارندگی های مناسبی که در این استان وجود دارد، تصور فراوانی آب باعث شده تاکنون موضوع استفاده بهینه از منابع آبی برای کشاورزان استان به عنوان یک ضرورت اساسی احساس نشود.

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی گلستان بیان کرد: تجهیز چاه های کشاورزی با کنتور حجمی و پایش مستمر کمی حجم آب استحصالی در اراضی کشاورزی، یک راهکار عملیاتی موثر محسوب شده و در نتیجه کشاورزان استان را بیش از پیش تشویق می کند با اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار اقدامات پیشگیرانه را در زمینه بهره برداری مدیریت شده از منابع آبی در دستور کار قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه تامین تجهیزات فوق جزو وظایف وزارت نیرو است، یادآور شد: عدم نصب تجهیزات کنترلی آب های برداشتی از منابع آبی، روند توسعه مکانیزاسیون عملیات آبیاری در اراضی کشاورزی استان را با چالش مواجه کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر با برگزاری دوره های آموزشی در سطح استان، مزایای استفاده از ماشین های مکانیزه نظیر سنترپیوت، لینیر، سنترلینیر و قرقره ای با بوم مه پاش با راندمان بالا در اراضی بزرگ مقیاس به کشاورزان اعلام شده است.

کمال غریبی گفت: تا پایان سال 1396، سطح 3423 هکتار از اراضی استان به ماشین های آبیاری مکانیزه مجهز شده است.

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: تا پایان سال گذشته 55 هزار و 777 هکتار از اراضی استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده که از این نظر رتبه گلستان از 29 به رتبه پنجم کشور ارتقاء یافته است.

وی با اشاره به حمایت های دولت از این طرح، گفت: میزان سقف اعتبارات بلاعوض اعطایی در نظر گرفته شده برای طرح ‌های آبیاری بارانی به ازای هر هکتار 65 میلیون ریال، طرح های آبیاری قطره ای و موضعی به ازای هر هکتار 100 میلیون ریال، طرح های آبیاری مکانیزه با ماشین های آبیاری به ازای هر هکتار 85 میلیون ریال و طرح های کم فشار و انتقال آب با لوله به ازای هر هکتار 45 میلیون ریال است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: