• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2691-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

دشمن طبیعی آفت شب پره شمشاد در گلستان شناسایی شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: به همت کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان، گونه ای مگس با نام علمی Compsilura concinnata از خانواده Tachinidae که پارازيتوئيد شفيره های شب پره شمشاد است، شناسایی شد.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان، ابوطالب قزلسفلو اظهار کرد: شب‌پره شمشاد یکی از آفات بسیار خسارت زا  در توده‌های با ارزش شمشاد در شمال کشور است که اولین بار در خرداد ماه سال 95 از منطقه چالوس و نوشهر گزارش شد.

وی افزود: این شب پره طی دو سال اخیر موجب خسارت زیادی بر روی درختان شمشاد شده است.

قزلسفلو تصریح کرد: در اواسط اردیبهشت ماه سال جاری کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان طی بازدید‌های مستمر از توده‌های آلوده شمشاد موفق شدند دشمن طبیعی این آفت را که یک گونه مگس است، از روی شفیره‌های شب‌پره شمشاد جمع‌آوری کنند.

وی ادامه داد: پس از هماهنگی و تحویل نمونه‌ها به موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور در نهایت با توجه به بررسی‌های علمی صورت گرفته مگس عامل پارازیتوئید شفیره‌های شب‌پره شمشاد شناسایی شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان خاطرنشان کرد: همچنین گونه این مگس -Compsilura concinnata- پارازيتوئيد شفيره آفات شب‌پره زيادی از جمله پروانه ابريشم‌باف ناجور نیز است که این دشمن طبیعی موجب از بین رفتن درصد قابل توجهی از شفیره‌های آفت شب‌پره شمشاد طی نسل اول شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: