• شنبه ۹ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۲
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 974-497-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

برگزاری نکوداشت ششمین سالروز ثبت گنبد قابوس در فهرست میراث جهانی

مراسم نکوداشت ششمین سالروز ثبت گنبد قابوس در فهرست میراث جهانی و روز گنبد کاووس با فردا یکشنبه در جوار این اثر تاریخی برگزار می شود.
 
به گزارش ایسنا-منطقه گلستان، گنبد قابوس دهم تیرماه سال 91 در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در شهر سن پترزبورگ روسيه با شما 1398 به ثبت به ثبت جهانی رسید.

اين اثر تاريخی ارزشمند که بلند ترین برج آجری جهان است، به عنوان پانزدهمين اثر تاريخی ايران در فهرست جهانی به ثبت رسيد.

این برج بر روی تپه‌ ای به بلندی 15 متر قرار گرفته و در سال 397 ه.ق به‌ عنوان یادمان شمس‌ المعالی قابوس بن وشمگیر ساخته شده است. ارتفاع این برج 55 متر و با احتساب بلندی تپه در مجموع 70 متر از سطح زمین است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با اشاره به برگزاری مراسم نکوداشت ششمین سالروز ثبت این اثر ارزشمند در فهرست میراث جهانی، گفت: همان گونه که ثبت اين اثر نمادی از تلاش و کوشش سازمان و اداره کل ميراث فرهنگی استان است، تلاش خواهيم کرد در ارتباط با ثبت دیگر آثار بی بديل تاريخی استان همچون دیوار بلند تاریخی گرگان و شهر باستانی گرگان گام های بلندی برای سرافرازی ایران عزیز برداريم.

ابراهیم کریمی به برنامه های این روز اشاره کرد و افزود: حرکت کارناوال شادی از میدان انقلاب به طرف پارک قابوس راس ساعت 19:30، اجرای برنامه موسیقی توسط گروه فرجاد، اجرای برنامه توسط گروه کمانچه، اجرای برنامه آئین سنتی محلی آذری، اجرای برنامه آئین سنتی محلی قوم سیستانی، نورافشانی از برنامه های در نظر گرفته شده در این مراسم است.

نکوداشت ششمین سالروز ثبت میراث جهانی گنبد قابوس و روز گنبد کابوس ساعت 20:30 دقیقه فردا یکشنبه 10 تیر ماه 97 در پارک قابوس برگزار می شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: