• دوشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-1791-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی گلستان:

13 هزار هکتار از اراضی گلستان به سیستم های نوین آبیاری تجهیز می شود

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی استان گلستان با اشاره به برنامه ریزی برای لوله کشی انتقال آب به طول 560 کیلومتر در سال جاری، گفت: امسال تجهیز 13 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم های نوین آبیاری در نظر گرفته شده است.

محمدتقی کمال ‎غریبی در گفت و گو با ایسنا-منطقه گلستان اظهار کرد: سال گذشته 320 کیلومتر لوله کشی انتقال آب صورت گرفت که در این راستا 8 هزار و 400 از اراضی استان به سیستم های نوین آبیاری مجهز شد.

وی با اشاره به اینکه امسال 135 میلیارد تومان اعتبار در این بخش در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: تاکنون 10 میلیارد تومان از این مبلغ تخصیص داده شده است.

کمال غریبی افزود: در همین راستا مقرر شد 25 میلیارد تومان نیز اوراق اسناد خزانه اسلامی در نظر گرفته شود که تا پایان تیرماه پرداخت خواهد شد.

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی گلستان با بیان اینکه در حال حاضر به میزان 3 هزار هکتار عقد قرارداد با کشاورزان صورت گرفته، اظهار کرد: امسال 13 هزار هکتار اجرای سیستم آبیاری در قسمت های میانی، جنوبی و تعاونی ها در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: کشاورزان برای استفاده از این سیستم ها می توانند به مدیریت های جهادکشاورزی در شهرستان ها مراجعه و نسبت به تکمیل پرونده اقدام کنند. در این راستا سه کارگروه آبیاری تحت فشار داریم که در کمتر از 15 روز کشاورزان را برای دریافت تسهیلات مدنظرشان به صندوق معرفی می کنند.

کمال غریبی بیان کرد: میزان تسهیلات بلاعوض برای سیستم های قطره ای و تیپ 10 میلیون تومان، ماشین های آبیاری 8.5 میلیون تومان و سیستم کم فشار 6.5 میلیون تومان است.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان مشکل نقدینگی دارند، گفت: اگر میزان 15 درصد آورده کشاورز را نیز بتوانیم به صورت تسهیلات با سود کم پرداخت کنیم، سرعت اجرای سیستم های نوین آبیاری بالاتر می رود.

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی گلستان با تاکید بر تشکیل تعاونی ها در روستاها، اظهار کرد: اگر اقتصاد کشاورز را می خواهیم باید به سمت کشت چند محصولی برویم، این کار را تعاونی ها می توانند انجام دهند.

کمال غریبی تاکید کرد: تسطیح اراضی اهمیت زیادی دارد و با این کار می توان میزان بهره وری از آب را افزایش داد.

وی به موضوع تامین آب برای سیستم های آبیاری اشاره کرد و گفت: در روستاهایی که آب بندان وجود دارد می توان با اجرای سیستم های نوین آبیاری از آب استفاده بهینه کرد و از مصرف آب های زیر زمینی برای کشت های متنوع جلوگیری کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: