• سه شنبه ۱۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-2990-5
  • خبرنگار : 1056
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

قربانیان کوچک

سر چهار راه ها دختران و پسران کم سن و سالی هستند که تقریبا به یک روش سعی در خودنمایی دارند و با چهره مظلومانه کودکی شان التماس خرید دستمال کاغذی و آدامس و یا چیزهای دیگر می کنند، اصرار پشت اصرار! درحالی که دوست نداری و دلت هم می لرزد، مجبوری با کمی اخم آنها را از کنار خود دور کنی تا از پافشاری برای خرید دست بردارند.

داستان این روزهای شهر ما پر است از ماجراهای تلخ و چهره های زشتی که مثل زخم خودنمایی می کند و البته این طور که نشان می دهد کاری نمی توان کرد و راه حلی هم برای آن نیست.

کودک خیابانی کودکانی هستند که بیشترین ساعات زندگی و گاه حتی تمام آن را را در کوچه و خیابان می گذراند و با وجود داشتن خانه و خانواده، ناخواسته خانواده و مدرسه را ترک کرده و در محیط  ناامن خیابان زندگی پر خطری را تجربه می کنند. در حقیقت آن ها تاوان سختی ها و معضلاتی که درگیر خانواده هایشان است را می پردازد، این کودکان قربانی معضلات اجتماعی مانند فقر، اعتیاد و طلاق والدین هستند. آن ها کودکانی اند که دنیای معصومانه کودکی خود را رها کرده و به دنیایی بی رحم قدم می گذارد.

این کودکان با عقده های روانی بزرگ می شوند و در کنار همین خیابان ها تبعیض را درک می کنند و یا با بی توجهی ها، کدورت ها، بی تفاوتی ها و حقارت ها بزرگ می شوند .در کل کودک کار کودکی است که قبل از رسیدن به سن قانونی وارد بازار کار می شود و درآمد خانواده اش وابسته به کار آن است.

پدیده کودک خیابانی به عنوان یکی از مشکلات آسیب زای اجتماعی که از گذشته در سراسر جهان وجود داشته و در سال های اخیر به علل گوناگون افزایش یافته. بیشتر این کودکان خیابان را جایگاهی برای امرار معاش و کسب درآمد انتخاب کرده اند و زندگی چالشی را هر روز تجربه می کنند.

مهم ترین علت کار کودک، فقر است که در سطح ملی آشکار شده، کودک کار هرچند که دارای خانواده باشد اما به دلیل فقر خانواده برای امرار معاش به خیابان ها رو می آورد. عاملی است که موجب شده خانواده ها کودکان خود را کار به خیابان ها بفرستند، فقر اقتصادی است.

فقر آفتی تنها برای یک طبقه نیست بلکه بلای همه جامعه است، رنج فقر تنها رنج یک فقیر نیست بلکه ویرانی یک جامعه را به دنبال دارد. پیشگیری بهتر از است، قبل از اینکه برای کودک خیابانی کاری انجام دهیم باید از این معضل جلوگیری کنیم یعنی خانواده های بی بضاعت و کم درآمد که زیر خط فقر هستند را شناسایی کرده و به سازمان های مربوطه معرفی کنیم و  زمینه ترک اعتیاد والدین کودکانی که اعتیاد باعث جدایی آن ها شده را فراهم کنیم.

فقر، طلاق یا اعتیاد والدین، فقدان خانواده و مهاجرت باعث می شود روز به روز به تعداد کودکان کار افزوده شود.

«فاطمه چکا» خبرنگار ایسنا گلستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: