• چهارشنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-3190-5
  • خبرنگار : 1056
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

کودک آزاری پدیده دلخراش

کودکان از آسیب پذیرترین گروه های جامعه هستند که یکی از خطراتی که آنها را تهدید می کند، کودک آزاری است. قربانیان کودک آزاری در بزرگ سالی انسان های ضعیف النفس، با عزت نفس پایین و منزوی می شوند.

برخی از خانواده ها بر این باورند که استفاده از تنبیه بدنی در تربیت کودک ضروری است و با کتک زدن و مجازات جسمانی می توان جلوی شر و شور بودن کودک را گرفت و همچنین با این کار کودک شجاع و قوی می شود. آنها در توجیه کار خود می گویند "من هم در کودکی بارها کتک خوردم".

تنبیه بدنی کودکان احتمال آسیب های روانی مانند افسردگی شدید، اضطراب، اعتیاد به مواد و الکل را در دراز مدت افزایش می دهد.

کودک آزاری شامل رفتارهای آسیب رسانی می شود که توسط افراد و خصوصا بزرگسالان نسبت به کودکان انجام می گیرد. از جمله رفتارهای آسیب رسان می توان به برآورده نکردن نیاز های اولیه کودک، غفلت از مراقبت های بهداشتی، فقدان رشد کافی، تنبیه و بدرفتاری فیزیکی و سوءاستفاده جنسی اشاره کرد.

انواع کودک آزاری شامل کودک آزاری جسمی، عاطفی، جنسی و کودک آزاری مبتنی بر غفلت و بی مبالاتی می شود. کودک آزاری جسمی  شامل آسیب هایی چون ضربه زدن، داغ کردن، آسیب رساندن به سر، شکستگی، آسیب درونی و زخمی کردن می شود. کودک آزاری عاطفی آسیبی است که طرد، محرومیت عاطفی، برخورد خشونت آمیز خانواده، انتقاد، تحقیر، انتظارات نامناسب از کودک را شامل می شود و زخمی عمیق و پایدار بر کودک می گذارد.

یکی از سناریوهای وحشتناک کودک آزاری سو استفاده جنسی از کودکان است. سود استفاده جنسی اغلب پنهان می ماند ولی تاثیرات زیادی بر روح و روان کودک می گذارد. والدین باید تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا قبل از وقوع چنین اتفاقی مهارت های لازم را کسب کرده و از این آسیب جلوگیری کنند. اگر این اتفاق رخ داد، والدین به جای سرزنش در اولین فرصت بدون ترس از قضاوت به مشاورین متخصص مراجعه کرده و از آسیب های آن جلوگیری کنند.

کودک آزاری مبتنی بر غفلت نیز بی توجهی و کوتاهی در فراهم کردن لوازم رشد کودکان در کلیه حوزه های سلامتی، آموزش عاطفی، تغذیه و مسکن را در بر می گیرد.

از علائم کودک آزاری می توان به بدخلقی، گوشه گیری، اضطراب، اشکال در خوابیدن، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، افت تحصیلی، کابوس های شبانه، رفتار غیر عادی، ترس از لمس و خشم بی دلیل نسبت به والدین اشاره کرد.

راهکاری که می توان این پدیده را کاهش داد این است که کودکان خود را بیشتر و بهتر بشناسیم و در زمان وقوع این پدیده آرامش خود را حفظ کرده و از مشاوران کمک بگیریم.

«فاطمه چکا» خبرنگار ایسنا گلستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: