• چهارشنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-2391-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

سرایت آتش از زمین های کشاورزی به جنگل بلای جان عرصه های منابع طبیعی گلستان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: از ابتدای هفته جاری 19 مورد حریق در عرصه های جنگلی و مرتعی سطح استان داشتیم که اغلب آنها از زمین های کشاورزی به این مناطق سرایت کرده بود.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان، ابوطالب قزلسفلو در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به اینکه 6800 کیلومتر از عرصه های جنگلی استان هم مرز با زمین های زراعی دیم است، همه ساله در ماههای تیر و مرداد پس از برداشت گندم شاهد سرایت آتش از زمین های کشاورزی به جنگل ها هستیم.

وی افزود: با گرم شدن غیر عادی دما از ابتدای هفته جاری که در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت، شرایط حریق به شدت در عرصه های جنگلی و مرتعی و کاه وکلش مزارع گندم محیا است.

قزلسفلو ادامه داد: این شرایط دمایی در شرق استان اغلب در ظهر و بعد از ظهر همراه با وزش باد می شود که کار مدیریت حریق و خاموش کردن آتش کاه و کلش مزارع گندم را با سختی مواجه می کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان خاطرنشان کرد: امسال بازندگی های نسبتا خوبی داشتیم که این امر باعث ایجاد پوشش گیاهی مناسب در کف و کناره جنگل ها شده است. گرمای هوا شرایط را برای آتش گرفتن این پوشش های گیاهی محیا می کند.

وی با اشاره به آتش سوزی در شهر فراغی کلاله، تصریح کرد: در این آتش سوزی با توجه به اینکه حریق کاه و کلش مزارع گندم در فاصله نسبتا زیادی از عرصه های جنگلی به وقوع پیوسته بود، اما با وجود تلاش های صورت گرفته حریق  به عرصه های جنگلی عرب داغ سرایت کرد.

قزلسفلو یادآور شد: روز گذشته آتش سوزی را در زمین های زراعی روستای گلند تاریکی گرگان داشتیم که با حضور به موقع ماموران منابع طبیعی و آتش نشانی، از سرایت آتش به جنگل های سوزنی برگ این منطقه جلوگیری شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با بیان اینکه در این روزها کوچکترین جرقه یا ته سیگار می تواند منجر به آتش سوزی گسترده شود، گفت: دوشنبه در پارک ملی گلستان نیز بر اثر سهل انگاری در خاموش کردن آتش توسط مسافران شاهد بودیم که بخش زیادی از این میراث طبیعی ارزشمند دچار خسارت شد.

«جمالی» سرپرست مدیریت بحران استانداری گلستان نیز در این رابطه اعلام کرد که به دلیل حساسیت موضوع، دهیاران و مدیریت های جهادکشاورزی ملزم شدند موضوع آتش سوزی مزارع کشاورزی را رصد کنند. در این روزها برخوردها با آتش زنندگان بقایای گیاهی مزارع کشاورزی جدی تر خواهد شد.

رئیس کل دادگستری گلستان هم به دادستان های کلاله و گالیکش دستور ویژه داد تا در کوتاه ترین زمان ممکن، کسانی که عمدی یا بر اثر سهل انگاری، سبب آتش سوزی عرصه های جنگلی گلستان شدند را شناسایی و برای متخلفان پرونده قضایی تشکیل دهند.

آتش زدن بقایای گیاهی سبب آلودگی محیط‌ زیست می‌ شود و بر اساس ماده 688 قانون تعزیرات، آلودگی محیط‌ زیست جرم است و تا یک سال حبس برای آن در نظر گرفته‌ شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: