• شنبه ۱۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-3790-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

مدیرکل محیط زیست گلستان تاکید کرد:

رعایت قوانین داخلی و استانداردهای جهانی در طرح مصوب طبیعت گردی آشوراده+ مشاهده ضوابط اجرایی طرح

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان با بیان اینکه در طرح مصوب طبیعت گردی آشوراده تمامی ملاحظات قوانین داخلی و استانداردهای جهانی حفاظت رعایت شده است، گفت: تمامی شایعات و شبهه افکنی ها در خصوص هرگونه واگذاری عرصه های ملی، هتل سازی و سوء استفاده های اشخاص در این جزیره تکذیب می شود.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست، امیر عبدوس اظهار کرد: آشوراده جزیره ای در منتهی الیه شرقی ذخیره گاه زیستکره میانکاله است. منطقه ای که اطلاق عنوان ذخیره گاه زیستکره بر آن و ثبت آن در فهرست ذخیره گاههای بیوسفر برنامه انسان و کره مسکون سازمان بین المللی یونسکو، سازمان حفاظت محیط زیست را ملزم به اجرای یکسری  برنامه ها در این ذخیره گاه می کند.

وی تصریح کرد: یکی از این برنامه ها تدوین طرح مدیریت و زون بندی منطقه به منظور استفاده های مختلف از عرصه های طبیعی منطقه از جمله استفاده های تفرجی و طبیعت گردی در اینگونه مناطق با مشارکت جوامع بومی و به نفع اقتصاد و معیشت پایدار بومیان است.

وی خاطرنشان کرد: واگذاری غیرقانونی 380 هکتار از اراضی ملی این جزیره در خلال سالهای 80 تا 84 توسط گروهی از سوداگران زمین با سوء استفاده از موقعیت، باعث شد تا سازمان حفاظت محیط زیست با یاری دستگاه قضایی و سازمان بازرسی کل کشور، تمامی توان خویش را برای باز پس گیری این اراضی و ابطال اسناد واگذار شده به نفع دولت جمهوری اسلامی ایران به کار بسته و خوشبختانه در سال 1387 این مهم تحقق یافت و مجددا حاکمیت مطلق دولت و سازمان حفاظت محیط زیست بر این جزیره تحکیم شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان ادامه داد: لکن از آن سال تاکنون کماکان حلقه مفقوده ای در این منطقه وجود دارد و آن همانا عدم وجود زیرساختهای اولیه برای ساماندهی امور طبیعت گردی و عدم وجود بستر لازم برای مشارکت جوامع بومی و انتفاع آنان از ظرفیت های اقتصادی طبیعت گردی این جزیره است. جزیره ای که سالیان متمادی مورد استفاده های مختلف مردم بومی بود که در تنها روستای موجود در این جزیره سکونت داشتند. همچنین برخی دستگاههای دولتی از جمله آموزش و پرورش و شیلات نیز در آن تاسیسات و مستحدثاتی داشتند که تاکنون نیز بصورت ناقص در حال بهره برداری از تاسیسات خود هستند.

عبدوس گفت: بخشهای شمالی این جزیره یکی از بهترین زیستگاههای زمستان گذرانی و زادآوری گونه های جانوری آبزی و کنارآبزی و منطقه ای مناسب برای پرنده نگری است اما هیچگونه امکاناتی برای توسعه و ترویج این فعالیت در این جزیره تعبیه نشده و گروههایی که به منظور پرنده نگری به این جزیره سفر میکنند به شدت از کمبود امکانات اولیه و زیرساختهای لازم برای طبیعت گردی در این جزیره گله مندند. تنها واحد حفاظتی سازمان حفاظت محیط زیست در این جزیره نیز واحد محیطبانی آشوراده است که صرفا به ادای مسئولیت خویش در جهت حفظ و حراست از حیات وحش جزیره مشغول و از خدمات رسانی به گروههای طبیعت گردی معذور است. اینجاست که ضرورت تدوین و اجرای طرح مدیریت منطقه نمود بیشتری می یابد.

 وی خاطرنشان کرد: مطالعه و تدوین این طرح مدیریت از سال 1385 آغاز و تا سال 1390 مرحله توجیهی و تفضیلی آن به پایان رسید و بر مبنای آن عرصه هایی از جزیره که بر اساس مطالعه توان اکولوژیک و ظرفیت قابل تحمل محیط، قابلیت تمرکز فعالیتهای طبیعت گردی را دارند جانمایی و عرصه هایی که می توان در آنها به تفرج گسترده پرداخت نیز مشخص شده اند.

عبدوس اظهار کرد: برای اجرای این طرح مدیریت دو رهیافت متصور است. رهیافت اول تامین اعتبار زیرساختهای آن توسط سازمان متولی و تصدی گری مستقیم سازمان حفاظت محیط زیست بر آن است که خلاف سیاستهای اصل 44 و برون سپاری تصدی‌گری‌ها و خلاف استانداردهای مدیریت ذخیره گاههای زیستکره است که بیان می دارند اینگونه فعالیت ها باید با مشارکت جوامع بومی و برای تامین منافع آنان باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان ادامه داد: اما رهیافت دوم اجرای طرح به صورت فاینانس توسط یک عامل سوم است که بتواند ضمن حفظ مالکیت و حاکمیت سازمان حفاظت محیط زیست، با اخذ اعتبارات دولتی، زیرساخت هایی را برای مشارکت جوامع بومی و انتفاع آنان از منافع اقتصادی حاصل از طبیعت گردی تامین کند.

وی بیان کرد: از این رو استانداری گلستان این مسئولیت را پذیرفت و سازمان همیاری شهرداریهای استان گلستان به نمایندگی از استانداری مسئولیت طراحی و مطالعه ارزیابی اثرات زیست محیطی این طرح را عهده دار شد.

عبدوس گفت: طرح اولیه ارائه شده از سوی سازمان مذکور به لحاظ وجود برخی از مغایرتها با ضوابط مورد عمل سازمان حفاظت محیط زیست و تناقض با طرح مدیریت منطقه که قبلا توسط سازمان تهیه و تصویب شده بود مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست واقع نشد و انطباق این دو طرح 4 سال به طول انجامید تا بالاخره در بهمن ماه 96 این دو طرح بر هم منطبق شدند و مجوز نهایی ارزیابی اثرات زیست محیطی طرح به تصویب کمیته ملی ارزیابی اثرات زیست محیطی سازمان رسید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان تصریح کرد: گام بعدی، تصویب این طرح در کمیته ملی طبیعت گردی بود که این مهم نیز در خرداد ماه 97 تحقق یافت. هم اکنون این طرح که ضوابط اجرایی آن واجد مترقی ترین استانداردهای جهانی است آماده اجراست تا هم متضمن حفظ ارزشها و کارکردهای بیولوژیک منطقه باشد و هم بتواند منافع جوامع بومی را تامین و آنان را در حفاظت و بهره برداری خردمندانه از این منطقه سهیم کند.

وی اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشکر از نگرانی تمامی گروههای علاقمند به محیط زیست، سازمانهای مردم نهاد، تشکلها و انجمنهای علمی به لحاظ دغدغه و نگرانی از آینده این جزیره، اطمینان می دهد که در این طرح تمامی ملاحظات قوانین داخلی و استانداردهای جهانی حفاظت رعایت شده و همچنین تمامی شایعات و شبهه افکنی ها در خصوص هرگونه واگذاری عرصه های ملی، هتل سازی و سوء استفاده های اشخاص در این جزیره را تکذیب می کند.

برای مشاهده ضوابط اجرایی این طرح بر روی لینک (طبیعت گردی آشوراده) کلیک کنید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: