• دوشنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-2590-5
  • خبرنگار : 1054
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان:

صلح و سازش رابطه مستقیمی با فرهنگ جامعه دارد

رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان با بیان اینکه صلح و سازش رابطه مستقیمی با فرهنگ جامعه دارد، گفت: وکیل از یک حدی بیش تر نمی تواند در زمینه صلح و سازش دخالت کند زیرا این اختیار برای وکیل وجود ندارد؛ صلح و سازش نهایی با خود موکلین است.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان، رضا سلیمانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در دنیای امروز خبرنگاران در توسعه همه جانبه و پاسداری از منابع و ارزش های کشور، آگاهی بخشی به شهروندان و فرهنگ سازی در جامعه نقش اثر گذاری دارند.

وی با اشاره به اینکه سطح آزادی خبرنگاران در یک جامعه نشان دهنده سطح آزادی در کل جامعه است، افزود: سطح آزادی وکلا در دفاع و انتقاد از قوانین و اقدامات خلاف قانون احتمالی هم نشان دهنده این است که آزادی در یک کشور چه وضعیتی دارد.

سلیمانی با بیان اینکه در حبس بودن یک وکیل هیچ منفعت و ارزشی برای یک جامعه ندارد، تصریح کرد: ذات وکالت با انتقاد آمیخته است؛ انتقاد از قوانین یا اقداماتی که به نظر می رسد خلاف قوانین است، برای یک کشور مایه آبرو و افتخار است. انتقاد وکیل دادگستری از یک مقام یا رأی و یا حکم، به معنای این نیست که می خواهد موجودیت آن را از بین ببرد.

وی ادامه داد: اگر وکلا و خبرنگاران بر حسب ذات کار خودشان انتقادی می کنند قصدشان تقویت جامعه شان است دلشان می خواهد جامعه شان بهتر شود و در جامعه بهتری هم خودشان و هم مردمشان زندگی کنند.و این انتقاد را باید خودمان نسبت به خودمان داشته باشیم همانطور که در یک خانواده این روند وجود دارد.

رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان با انتقاد از گسترش بی ضابطه و بی کیفیت دانشکده های حقوق، اظهار کرد: نباید به مقوله علم و دانش و آموزش نگاه مادی داشته باشیم یا حداقل در این زمینه نگاه مادی ما بر نگاه های دیگر غلبه داشته باشد. متأسفانه هم اکنون دچار چنین وضعیتی هستیم و این موضوع باعث به خطر افتادن عدالت می شود.

سلیمانی خاطرنشان کرد: به عقیده من بزرگ ترین نگرانی در مجموعه وکالت این است که حمایت لازم را از سوی مقنن که عاقل ترین فرد است و باید وضعیت وکلا را بهتر از هرکسی درک کند، ندیدیم و نمی بینیم. مشکل کلان دیگر در جامعه وکالت و قضاوت عدم وجود برنامه جامع برای حمایت از این قشر است.

وی با بیان اینکه کانون وکلای استان گلستان را حدود 50 وکیل اداره می کنند، گفت: در این کانون سعی شده که برمبنای عدالت و انصاف رفتار شود و برای حل مشکلات شهروندان وظایف خود را انجام دهیم.

رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان با اشاره به اینکه نسبت به جمعیت استان با کمبود وکیل مواجه نیستیم، تصریح کرد: تعداد وکلا و کارآموزان در استان 630 نفر است. در حدود 300 تا 400 نفر نیز از مرکز مشاوران قوه قضائیه هستند که در مجموع حدود 1000 نفر در سطح استان فعالیت می کنند. البته تعدادی نیز به صورت غیرمجاز از استان های دیگر مشغول به فعالیت هستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: