• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-291-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

تشریح اولویت های بخش صنایع تبدیلی کشاورزی در گلستان

سرپرست مدیریت صنایع غذایی و تبدیلی سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: اولویت های بخش صنایع تبدیلی کشاورزی مشخص شده و سرمایه گذاران می توانند از سرمایه گذاری مطمئن این بخش استفاده کنند.

عیدمحمد فاروقی در گفت و گو با ایسنا-منطقه گلستان اظهار کرد: صنایع تبدیلی و صنایع تکمیلی و غذایی عمدتا به صنایعی گفته می شود که به فراوری و عمل آوری خواص نباتی و حیوانی از جمله محصولات زراعی، باغی، شیمیایی، دام و طیور، جنگل و مرتع می پردازد.

وی با اشاره به اینکه فراوری در واقع در برگیرنده تغییرات فیزیکی، شیمیایی، نگه داری، بسته بندی، تولید و توزیع است، افزود: صنایع تکمیلی بخش کشاورزی یکی از ابزارهای مهم در توسعه پایدار بخش کشاورزی وحفظ امنیت و استقلال کشور هستند.

فاروقی ادامه داد: صنایع تبدیلی تاثیر بسزایی در وضع پایداری مواد غذایی، کمک به توسعه پایدار بخش کشاورزی، دست یابی به امنیت غذایی، کاهش ضایعات محصولات زراعی، باغی، دامی، شیلاتی، ارزش افزوده در بخش کشاورزی و استفاده بهینه از منابع و امکانات دارند.

وی با بیان اینکه این صنایع در ایجاد اشتغال پایدار نقش بسیار اساسی دارند و در کاهش مهاجرت از روستاها تاثیر گذار هستند،‌ تصریح کرد: یکی از نقش های اساسی و اولویت های اساسی این صنایع جذب مواد خام محصولات کشاورزی است.

سرپرست مدیریت صنایع غذایی و تبدیلی سازمان جهادکشاورزی گلستان بیان کرد: کسر تولید از مصرف را مازاد می گویند که ما باید از طریق فراوری این محصولات آنها را مدیریت کنیم. با این کار صنایع تبدیلی می توانند نقش خود را ایفا کنند و این محصولات مازاد را فراوری، بسته بندی و برند سازی کنند و حتی محصول را به بازارهای خارجی صادر کنند.

فاروقی خاطرنشان کرد: در همین راستا سعی کردیم که وضعیت تولید و وضعیت مصرف جامعه را رصد کنیم و نهایتا مازاد تولید را بر اساس نیاز محصولات صنایع اولویت بندی کنیم.

وی گفت: سرمایه گذاری در بخش کشاورزی از جمله سرمایه گذاری های مطمئنی است که می تواند تاثیرات بسیار خوبی هم به لحاظ روانی، اجتماعی و غذایی برای جامعه داشته باشد و هم سود خوبی برای سرمایه گذاران داشته باشد.

وی با بیان اینکه اولویت های بخش صنعت کشاورزی را مشخص کردیم، تصریح کرد: این اولویت ها بر اساس نیاز به بخش کشاورزی در استان و کشور تعریف شده که بخشی از این اولویت ها ایجاد سردخانه ها، سیلوها، فراوری و درجه بندی، بسته بندی محصولات مختلف از جمله سبزیجات، سیفی جات، محصولات گلخانه ای، فراوری و درجه بندی سیب زمینی، پوره سیب زمینی، گوجه، میوه جات، تولید پروتئین گیاهی از سویا، اسانس و عرقیجات گیاهی، فراوری و بسته بندی گیاهان دارویی، بسته بندی عسل و فراوری میوه جات است.

سرپرست مدیریت صنایع غذایی و تبدیلی سازمان جهادکشاورزی گلستان بیان کرد: سرمایه گذاران برای کسب این اطلاعات و استفاده از تسهیلات متنوعی که وجود دارد می توانند به ما مراجعه کنند.

خبرنگار: فاطمه جعفریان باغعوضی

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: