• شنبه ۲۶ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-794-5
  • خبرنگار : 1059
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

وحدت، محوریت جشنواره اقوام ایران در گلستان

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: امسال دوازدهمین دوره جشنواره اقوام ایران در گلستان، از 29 آبان تا 2 آذر ماه در گرگان و از 3 تا 7 آذر ماه در گنبد برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان، استان گلستان از نظر ویژگی فرهنگی، اقوام متعددی دارد که این اقوام ساکنان بومی و قدیمی استان گلستان یا مهاجران هستند.

اقوام گلستان را به طور کلی می توان به ترکمن‌ها، قزلباش‌ها، کتول‌ها، مازندرانی‌ها، کورمانچ‌ها، سیستانی‌ها و قزاق‌ها تقسیم بندی کرد.

ویژگی فرهنگی و محل زندگی اقوام کورمانچ

عشایر کورمانچ نیز در استان گلستان حضور دارند که در فصل بهار کوچ کرده و به سمت دشت‌های مراوه‌تپه سکونت دارند اما برخی از آنها ساکن هستند.

کردهای استان گلستان از اقوام کورمانچ هستند که در واقع در خراسان شمالی زندگی می‌کنند اما برخی از اقوامشان به شکل عشایر کوچ رو هستند که در فصل بهار، مراوه‌تپه را به عنوان محل سکونت خود انتخاب می‌کنند.

علت حضور قوم قزلباش در گلستان

درباره قوم قزلباش‌ها می‌توان اینطور گفت که در واقع نیروی اصلی شاه اسماعیل صفوی را ۹ طایفه معروف ترک‌نژاد تشکیل داده است و به دلیل کلاه قرمزی که بر سرشان داشتند، به قزلباش‌ها یا سرخ‌سرها معروف هستند.

شاه اسماعیل صفوی این قوم را در آن دوران به دلیل خودسری‌هایش متفرق کرد زیرا او فعالیت قزلباش‌ها را مانع پیشرفت حکومت خود می‌دانست و برای رفع این مشکل این قوم را به بهانه محافظت از نقاط مرزی از مرکز حکومت خود دور می‌کند، به طوری که قبایل مختلف قزلباش به نقاط مختلف ایران کوچ کردند که گروهی از این قوم به شمال ایران در گرگان کوچ داده شدند که از جمله این گروه‌های قزلباش قاجارها در غرب گرگان و گراییلی‌ها که در مرکز و شرق گرگان ساکن شدند.

گروه قومی قزلباش دینشان اسلام و مذهب آنها شیعه ۱۲ امامی است و در حال حاضر پراکندگی و کثرت قوم قزلباش‌ها در شرق استان به ویژه در دو شهرستان مینودشت و رامیان دیده می‌شود.

قوم مازندرانی‌ها

قوم مازنی‌ها نیز در شرق استان، در دو منطقه کردکوی و بندرگز زندگی می کنند و شهرستان‌های اطراف را نیز در بر می‌گیرند.

قوم سیستانی‌ در گلستان

قوم سیستانی‌ها از دهه ۱۳۳۰ مهاجرت خود را به استان گلستان آغاز کردند و در حال حاضر نیز در این منطقه زندگی می‌کنند.

«احمد تجری» معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در گفت و گو با ایسنا-منطقه گلستان درخصوص برگزاری دوازدهمین جشنواره اقوام در استان گلستان،  اظهار کرد: جشنواره اقوام امسال در دو نقطه استان در گرگان و گنبدکاووس برگزار می‌شود. این جشنواره از 29 آبان الی 2 آذر ماه در گرگان و از 3 آذر الی 7 آذر ماه در گنبد برگزار  خواهد شد.

کیفیت جشنواره اقوام گلستان افزایش یافت

وی یادآور شد: امسال ارتقا جدی در بحث کیفیت و کمیت صنایع دستی، هنرمندان موسیقی و آئین‌ها خواهیم داشت که خوشبختانه طی برنامه‌ای که از قبل اجرا شد، توانستیم نسبت به گذشته کیفیت را افزایش دهیم.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان به بخش‌های مختلف جشنواره اشاره کرد و گفت: در این جشنواره صنایع دستی اقوام مختلف به نمایش گذاشته می‌شود و نیز گروه‌های موسیقی و آئینی اقوام به معرفی آثار خود می‌پردازند.

تجری ادامه داد: اقامتگاه‌های بوم گردی و سیاه چادرهای اقوام نیز در این نمایشگاه حضور دارند و همچنین سوغات خود را معرفی می‌کنند.

محوریت وحدت در جشنواره اقوام امسال

وی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی و هماهنگی های لازم برای برگزاری جشنواره ایده‌آل انجام شد. با توجه به آنکه برگزاری این جشنواره همزمان با هفته وحدت است، محور امسال جشنواره "وحدت اقوام" بوده که به عنوان بخش اصلی جشنواره مطرح است.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان بیان کرد: علت اینکه میزبانی این جشنواره را به استان گلستان واگذار کردند آن است که در استان گلستان تمامی اقوام حضور دارند.

خبرنگار: زهرا اشکیود

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: