• دوشنبه ۲۸ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-3591-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گلستان خبرداد:

راه اندازی مرکز لندفیل پسماند پزشکی در آق قلا/ ایجاد مرکز مدیریت پسماند صنعتی در گنبدکاووس

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند استان گلستان گفت: مرکز لندفیل مخصوص پسماند پزشکی در سایت آق قلا در حال احداث است که تا یک هفته دیگر به بهره برداری می رسد.

«محسن سمیعی» در بازدید از دفتر خبرگزاری ایسنا-منطقه گلستان با اشاره به اینکه روزانه بین 8 تا 8.5 تن زباله بیمارستانی در استان تولید می شود، اظهار کرد: امیدواریم با ایجاد این مرکز دیگر معضلی به عنوان مشکلات پسماند پزشکی در استان نداشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته تنها یک مرکز لندفیل پزشکی توسط بخش خصوصی در گنبدکاووس وجود داشت که جابجایی پسماندهای پزشکی به این محل خصوصا از مناطق غربی استان با مشکلاتی از جمله افزایش هزینه همراه بود.

مدیریت پسماند صنعتی در گلستان

سمیعی با اشاره به اینکه وزارت کشور و صنعت، معدن و تجارت، کار مدیریت پسماند صنعتی استان را به سازمان مدیریت پسماند استان واگذار کردند، خاطرنشان کرد: مطالعات این کار توسط دانشگاه صنعتی شاهرود انجام و مکان یابی زمین 50 هکتاری در سه راه داشلی برون گنبد کاووس صورت گرفته است.

وی افزود: در حال حاضر تمامی مجوزات شهرستانی اخذ شده و در صورت موافقت شورای برنامه ریزی توسعه استان، منابع طبیعی زمین را در اختیار ما می گذارد.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم که با همکاری و مشارکت بخش خصوصی، کارخانه پسماند صنعتی استان را نیز به عنوان یک پایلوت کشوری راه اندازی کنیم.

بازیافت زباله در سه نقطه استان

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گلستان تصریح کرد: روزانه در استان بین 850 تا 900 تن زباله تولید می شود و سهم گرگانی ها از این میزان حدود یک سوم است.

سمیعی بیان کرد: در حال حاضر در سایت آق قلا روزانه 15 تن کود کمپوست تولید می شود که ظرفیت افزایش این میزان به 30 تا 40 تن وجود دارد.

وی یادآور شد: کود کمپوست تولید شده در اختیار دهیاری ها، شهرداری ها و کشاورزان قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در سایت آزادشهر قرارداد تجهیز و بازیافت این سایت پسماند با یک شرکت دانش بنیان در استان و شرکت لیندنر اتریش منعقد شده است. با اجرایی شدن این طرح با تولید آر دی اف، می توان سوخت مورد نیاز کارخانه سیمان گالیکش را فراهم کرد.

سمیعی خاطرنشان کرد: در سایت آق قلا نیز سرمایه گذار خارجی انتخاب و به سازمان شهرداری ها و وزارت کشور معرفی شده و در صورت تاییده نهایی وزارت کشور، شرکت خارجی مشغول به فعالیت می شود.
وی بیان کرد: در مراوه تپه نیز بخش خصوصی دستگاه های مورد نیاز پردازش زباله را نصب کرده و تنها منتظر مجوز سازمان صمت هستیم تا کار را آغاز کنیم.

طرح تفکیک زباله از مبدا در شهرها و روستاها


مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گلستان در ادامه با اشاره به اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا، گفت: این طرح در گذشته توسط شهرداری ها دنبال شد ولی با شکست روبه رو شد. در همین راستا این کار امسال توسط سازمان مدیریت پسماند دنبال شد و در ابتدا 10 شهر و 66 روستا هدف را انتخاب کردیم که با استقبال خوبی رو به رو شد.

وی افزود: در این گام وقتی زباله خشک را از خانوار می گیرند به او پول نقد پرداخت می شود. در نظر داریم در فاز بعدی سامانه ای را ایجاد کنیم که در گوشی نصب می شود. سرپرست خانوار بعد از جمع شدن زباله خشک در منزل موضوع را اطلاع می دهد و بعد از تحویل زباله خشک، اعتبار این خانوار در سامانه افزایش می یابد و می تواند از فروشگاه های زنجیره ای طرف قرارداد شهر، کالای مورد نیاز خود را خریداری کند.

سمیعی خاطرنشان کرد: برای اجرای این طرح در گرگان مرکز استان، مکاتباتی را با شورای شهر و شهرداری داشتیم، که این کار به سازمان مدیریت پسماند واگذار شود. در حال حاضر مقدمات اولیه این کار از جمله اخذ کد خانوارها، انتخاب پیمانکار و تهیه کیسه های مخصوص جمع آوری زباله های خشک انجام شده است.

سیم تریلرهای هاپردار راه‌حل حذف سکوهای موقت تخلیه زباله

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گلستان به موضوع مشکلات سکوهای موقت تخلیه زباله در برخی از شهرها، گفت: در سیم تریلر حمل زباله جدید دیگر نیاز به سکو موقت ندارد. ماشین های پرس حمل زباله در شهرها و روستاها می توانند زباله را بدون نیاز به سکو موقت در این خودروها تخلیه کنند. با این کار دیگر مردم شاهد بوی بد و منظر نامناسب نخواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم که حداقل در شهرهای استان، سکوهای موقت را جمع آوری کنیم و از این سیم تریلرهای هاپردار استفاده کنیم. به شهرداری ها اعلام آمادگی کردیم که می توانند این سیم تریلرها هاپردار را با تضمین ما به صورت 30 درصد نقد و مابقی به صورت اقساط خریداری کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: