• سه شنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-4890-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

مدیرکل کمیته امداد گلستان:

کمیته امداد به دنبال توانمندسازی اقتصادی مستضعفان است

مدیرکل کمیته امداد استان گلستان با اشاره به فعالیت های 40 ساله کمیته امداد، گفت: تفکر رسیدگی به محرومان و مستضعفان از ارکان شعار حضرت امام(ره) بود تا حق کوخ نشینان را از کاخ نشینان بگیرند.

«اسکندر اسکندری» با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا-منطقه گلستان اظهار کرد: از شروع نهضت انقلاب، امداد رسانی انجام می‌شد. در طی این 40 سال گستره خدمات به جامعه هدف در حال انجام شدن است.

وی افزود: این کار در روزهای نخست با ارسال اقلام به مستضعفان شروع شد. طرح شهید رجایی نیز در همین راستا است به طوری که به افراد بالای 60 سال سرپرست خانواده و یا فاقد سرپرست با نام شهید رجایی خدمات رسانی می‌شود.

توانمندسازی اقتصادی مستضعفان

اسکندری تصریح کرد: باید در زمینه توانمند کردن اقتصادی خانواده‌ها توجه بیشتری شود یعنی خانواده نیازمندی که وارد کمیته امداد می‌شود به عنوان فوت سرپرست و یا مطلقه ویا سرپرست سرباز و یا از کار افتاد و بیمار هستند، مددکاران امداد وضعیت فرد مورد نظر و زمینه توانمندسازی اقتصادی را برایش شناسایی می‌کنند و به حوزه تخصصی ارجاع داده می‌شود.

چرخه حمایتی کمیته امداد به نیازمندان

مدیرکل کمیته امداد استان گلستان یادآور شد: در سبد نیازهای خانواده‌ها، بیمه و درمان بسیار مهم است و پرداخت قرض الحسنه و مسکن نیز رسیدگی می‌شود. جهیزیه و ازدواج و تحصیل دانش آموزان تا مقطع دانشگاهی حمایت می‌شوند.

این مسئول افزود: برای برگشت خانواده ها در زمینه طلاق، با ایجاد مشاوره وی را به زندگی مستقل هدایت و نیز با ایجاد شرایط مناسب زندگی و تامین درآمدی برای فرزندش و تامین مسکن، وی را تحت پوشش قرار می‌دهیم ویا در برخی موارد با مشاوره، برگشت به زندگی گذشته را ایجاد می‌کنیم و همچنین به فردی که طلاق گرفته مشاوره می‌دهیم که ازدواج مجدد انجام دهد.

وی به فشار اقتصادی که در کشور ایجاد شده اشاره کرد و گفت: بهد از آنکه ترامپ از برجام خارج شد، رئیس امداد کشور پیش بینی و زمینه را فراهم کرد تا به افراد تحت حوزه کمیته امداد آسیب کمتری وارد شود لذا در تعامل با مجلس و دولت، افراد در نوبت جهیزیه، اجاره، رهن و نیازمندانی که در اولویت تسهیلات بانکی بودند را طوری مدیریت کردیم که در حال حاضر کسی در نوبت نیست.

اسکندری ادامه داد: با بررسی افراد نیازمند در روستاها، کسانی که در اولویت بودند شناسایی و در حال حاضر نیز بسیاری از مشکلات را حل کردیم و حتی اگر کسی نیاز به رهن خانه داشته باشد، حدود 15 میلیون وام قرض الحسنه بدون سود در اختیارش قرار می‌دهیم.

حمایت مردم خیر از نیازمندان در راستای کمیته امدادمدیرکل کمیته امداد استان گلستان، گفت: مردم می‌توانند از محرومان حمایت کنند. بخش قابل توجهی از نیاز محرومان را خیران مرتفع می‌کنند.

این مسئول افزود: مهم ترین افراد نیکوکار و خیرانمان از اقشار متوسط هستند. حتی افرادی در جامعه دانشجوایی، چند دانشجو با همدیگر با مبلغ اندک حمایت معنوی یک بچه یتیم را برعهده گرفتند.

وی تصریح کرد: در استان یک نفر حامی طرح اکرام است که حدود 1300 فرزند یتیم را تحت پوشش خود دارد و ماهیانه مبلغی را به طور ثابت به امداد می‌دهد که به حساب این افراد واریز می‌شود.

اعتماد سازی کمیته امداد

اسکندری بیان کرد:  اعتمادسازی بسیار مهم است. باید فعالیت‌های خود را شفاف تر کنیم و به اطلاع مردم برسانیم تا خدمات بیشتری از طرف مردم دریافت و به جامعه هدف ارائه دهیم.

وی تصریح کرد: کمیته امداد متولی تولید فقر نیست. فقر به دلیل فعل و  انفعالات در جامعه ایجاد می‌شود و در نهایت منجر خواهد شد تا برخی افراد فقیر شوند که خروجی آن مراجعه به امداد است.

مدیرکل کمیته امداد گلستان تاکید کرد: باید کمیته امداد به حدی فعالیت‌های خود را شفاف کند تا از تمامی ظرفیت مردم را مورد توجه قرار دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: