• پنجشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-691-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

عملیات اجرایی پروژه طبیعت‌گردی و گردشگری جزیره آشوراده آغاز شد

آیین کلنگ‌زنی فاز اول پروژه طبیعت‌گردی و گردشگری جزیره آشوراده عصر امروز با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان، استاندار گلستان و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در بندرترکمن برگزار شد.

«احمد سردارزاده» مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های گلستان در حاشیه این مراسم در گفت و گو با ایسنا-منطقه گلستان اظهار کرد: طرح طبیعت‌گردی و گردشگری آشوراده از مصوبات سفر آذر ماه سال 93 دولت تدبیر و امید به استان گلستان بود که با پیگیری‌های صورت گرفته، مجوزات مورد نیاز اخذ شد.

وی افزود: در فاز نخست این پروژه ایجاد راه دسترسی، زیرساخت و اسکله در 138 هکتار اراضی پشتیبان طرح در بندرترکمن و آشوراده دنبال می‌شود.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های گلستان بیان کرد: از مجموع وسعت 380 هکتاری جزیره آشوراده، 22 هکتار را به عنوان زون متمرکز برای اجرای سازه‌های سبک متناسب با ضوابط محیط‌زیست و بکارگیری از مصالح بومی پیش‌بینی کردیم.

سردارزاده ادامه داد: در فاز نخست 500 میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات استانی، ملی و بخش خصوصی پیش‌بینی کردیم.

وی، مدت زمان پیش بینی شده اجرای فاز نخست را 2 سال عنوان کرد و گفت: در فاز دوم که بعد از ایجاد زیرساخت‌ها آغاز خواهد شد، با فراخوانی که در قالب 18 کاربری پیش بینی شده در طرح خواهیم داشت، سرمایه‌گذار را انتخاب می‌کنیم. اعتبار پیش‌بینی شده برای فاز دوم 4000 میلیارد ریال است که امکان افزایش این میزان نیز وجود خواهد داشت.

«سیدمناف هاشمی» استاندار گلستان در مراسم کلنگ‌زنی این پروژه اظهار کرد: این پروژه یکی از آرزوهای دیرینه مردم گلستان بود که امروز عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه برای شروع این پروژه مسیرهای سختی را پشت سر گذاشتیم، گفت: راه سخت‌تر اجرای این پروژه است. این پروژه، احیای خلیج گرگان و لایروبی کانال خزینی و چپاقلی از اساسی ترین پروژه های استان بوده و هست.

استاندار گلستان بیان کرد: حداقل سرمایه گذاری های مورد نیاز در پروژه طبیعت‌گردی و گردشگری جزیره آشوراده در بخش های مختلف، بالغ بر 400 میلیارد تومان خواهد بود. حدود 40 تا 50 میلیارد تومان آن را دولت ظرف دو تا سه سال آینده از محل اعتبارات استانی و ملی تامین خواهد کرد. سرمایه‌گذاران بخش خصوصی هم در حین انجام زیرساخت ها بخشی از کار را انجام خواهند داد.

هاشمی با اشاره به دغدغه های محیط زیستی این پروژه، تاکید کرد: اصلی‌ترین موضوع در اجرای این پروژه باید حفظ گونه‌های گیاهی، جانوری و پرندگان باشد. عدم توجه به این موضوع به توسعه پایدار آسیب وارد خواهد کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: