• شنبه ۱۰ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-394-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

برگزاری جلسه «تدبر در قرآن» در جهاددانشگاهی گلستان

پنجمین نشست از سلسله جلسات «تدبر در قرآن» در جهاددانشگاهی استان گلستان برگزار شد.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان، در جلسات گذشته "تدبر در قرآن"، به بخشی از آیات قرآن کریم درخصوص "جهاد" پرداخته شد و از میان این آیات درباره چند پارامتر جهاد بحث و تبادل نظر شد.

در جلسه گذشته، حاضرین در نشست به این نتیجه رسیدند که شباهت های بسیاری بین فرد انقلابی و فرد جهادگر وجود دارد.

مشروح موضوعات مطرح شده در این جلسه به شرح زیر است:

یکی از پارامترهای انقلابی و جهادی عمل کردن، داشتن تقوای دینی و سیاسی است. خداوند در بخشی از آیه 29 سوره انفال می فرماید: « يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقَانًا» ای اهل ایمان، اگر تقوا داشته باشید، برای شما قدرت تشخیص خوب از بد قرار می دهم. بر این اساس مدیر با تقوا، قدرت تشخیص دارد.

در ادامه به بخشی از پاداش هایی که خداوند برای افراد باتقوا در نظر گرفته اشاره شد. در بخشی از آیه 2 سوره طلاق نیز آمده است: « وَمَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا » کسی که تقوا داشته باشد، خدا برای او راه بیرون شدن [از مشکلات و تنگناها را] قرار می دهد. در بخشی از آیه 4 سوره طلاق هم درخصوص تقوا آمده است: « وَمَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مِنْ أَمْرِهِ يُسْرًا » و هر که تقوا پیشه کند، برای او در کارش آسانی قرار می دهد. خداوند در بخشی از آیه 5 سوره طلاق نیز می فرماید: « وَمَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يُكَفِّرْ عَنْهُ سَيِّئَاتِهِ وَيُعْظِمْ لَهُ أَجْرًا » و هر کس تقوا پیشه کند، بدی ها را از او محو می کند و پاداش او را بزرگ می دارد.

صبر و استقامت نیز یکی دیگر از پارامترهای فرد جهادگر و انقلابی است. خداوند در بخشی از آیه 90 سوره یوسف می فرماید: « مَنْ يَتَّقِ وَيَصْبِرْ فَإِنَّ اللَّهَ لَا يُضِيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِينَ » هر کس تقوا داشته باشد و صبر پیشه کند، [پاداش شایسته می یابد]؛ زیرا خدا پاداش نیکوکاران را تباه نمی کند.

یکی از مبانی که خدا و ائمه به آن تاکید داشتند، حرکت مبتنی بر علم و درایت است. با حرکت عادی و احیانا خواب آلوده و بدون حساسیت نمی توان کارهای بزرگ را انجام داد. تحرک جهادی را مدیریت جهادی لازم است.

یکی از شباهت های فرد انقلابی و جهادگر این است که هیچ گاه در بن بست گیر نمی کنند. وقتی در سیستمی مدیری می گوید که نمی توانیم، یعنی این مدیر انقلابی و جهادی نیست. آدم جهادی اصلا به خوب راضی نمی شود و همواره به دنبال بهتر بودن است.

نگاه نقادانه از ویژگی های فرد جهادی است. نگاه نقادانه، نگاه نافذ است، انتقاد نیز باید با منطق محکم و بیان روشن و به دور از تهمت زنی و جنجال آفرینی باشد.

در بخش پایانی جلسه نیز درباره روحیه جهادی صحبت شد. روحیه جهادی یعنی هر جایی که هستید، کاملا ایمان پیدا کنید که می توانید در آن جایگاه مفید باشید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: