• شنبه ۱۰ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-891-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

رئیس اتاق بازرگانی گرگان:

مشوق‌های صادراتی برای صادرات سیب‌زمینی گلستان به کشورهای CIS ارائه شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان با اشاره به زیان دولت در خرید تضمینی سیب زمینی کشاورزان استان در سال گذشته، گفت: با در نظر گرفتن مشوق های صادراتی می توانیم سیب زمینی استان گلستان را به کشورهای CIS صادر و ضمن ارز آوری، بازار را نیز تنظیم کنیم.

«علی‌محمد چوپانی» در گفت و گو با ایسنا-منطقه گلستان اظهار کرد: سیب زمینی استان در ماه های اردیبهشت تا خرداد تولید می شود و به صورت تازه خوری است.

وی با اشاره به اینکه ممکن است بازار ایران در این مقطع کشش این میزان سیب زمینی را نداشته باشد، افزود: سیب زمینی در کشورهای CIS به عنوان یک غذای عمده است و یک بازار هدف بسیار خوبی برای ما محسوب می شود.

چوپانی خاطرنشان کرد: سال گذشته دولت حدود 10 هزار تن سیب زمینی کشاورزان استان را به قیمت هر کیلوگرم حدود 412 تومان به صورت تضمینی خریداری کرد. دولت بابت این خرید تضمینی زیان زیادی کرد. البته این قیمت برای کشاورز نیز پایین تر از قیمت تمام شده بود.

وی تاکید کرد: اگر دولت همین زیان را به عنوان سیاست تشویق صادراتی در نظر بگیرد، می توانیم سالانه 30 تا 40 هزار تن سیب زمینی استان را به کشورهای CIS صادر کنیم. با این کار هم درآمد ارزی برای کشور خواهیم داشت و هم بازار کشور در این مقطع تنظیم می شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان به زیرساخت های صادراتی مورد نیاز نیز اشاره کرد و گفت: از طریق مرز ریلی اینچه برون می توانیم سیب زمینی را به ترکمنستان، قزاقستان و ازبکستان صادر کنیم اما همچنان امکانات زیرساخت لجستیک توسط راه آهن ایران فراهم نشده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: