• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-1691-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

مدیرکل منابع طبیعی گلستان خبرداد:

رسوب گیری سدهای استان گلستان 3 تا 4 برابر متوسط جهانی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: مشکلات مربوط به آب در مجامع مختلف به یک موضوع فراگیر تبدیل شده اما هنوز دغدغه خاک در کشور ما زیاد جا نیافتاده است.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان، «ابوطالب قزل‌سفلو» در مراسم گرامیداشت روز جهانی خاک در گرگان، اظهار کرد: در کشور مشکل کمبود آب داریم اما مشکل فرسایش خاک از آب نیز مهم تر است. آب را می توان در حجمی معین با روش های شیرین سازی تامین کرد اما خاک بدلیل نیاز به بازه زمانی بسیار طولانی برای تشکیل، تقریبا تجدید ناپذیر است.

وی افزود: تخریب پوشش گیاهی، کاربری خارج از قابلیت، آتش زدن بقایای گیاهی و چرای مفرط دام از عمده دلایل فرسایش خاک در استان هستند.

قزل‌سفلو تاکید کرد: اگر فرسایش خاک را جدی نگیریم، توسعه پایدار را از دست می دهیم. بعد از سیل سال های 1380 و 1381 در استان، طرح های اصلاح کاربری اراضی شیبدار و مدیریت سیلاب در حوزه سد گلستان به تصویب رسید که با مطالعات آمایش استان هماهنگی کامل دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان تصریح کرد: میزان فرسایش سالانه خاک در مناطق غرب استان 8 تن در هکتار و در مناطق شرقی استان(مراوه تپه) 35 تن در هکتار است.

وی گفت: نرخ فرسایش خاک در استان گلستان بدلیل وجود خاک های لس فراوان، بسیار بالاست که این امر باعث کاهش حاصلخیزی خاک و رسوب گیری سدها می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با بیان اینکه رسوب گیری سدهای استان 3 تا 4 برابر میزان متوسط جهانی است، تصریح کرد: پر شدن سدها شاغلین بخش کشاورزی استان را تحت تاثیر قرار می دهد.

قزل‌سفلو خاطرنشان کرد: تبدیل اراضی شیب دار به باغات مثمر، فرسایش خاک را تا 2.5 برابر و میزان رواناب را 37 درصد کاهش می دهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: