• یکشنبه ۲۳ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-2891-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

طغیان کرم غوزه در مزارع پنبه گلستان

مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی گلستان گفت: امسال جمعیت بسیار زیادی از کرم غوزه در مزارع پنبه استان گلستان وجود دارد و به گفته کارشناسان این میزان آفت پنبه در 20 سال گذشته بی سابقه بوده است.

کیانوش حق نما در گفت وگو با ایسنا-منطقه گلستان اظهار کرد: امسال با توجه به قیمت پنبه و همچنین شرایط آب و هوایی مناسب، 19 هزار هکتار از اراضی استان گلستان زیر کشت پنبه رفت که نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.

وی بیان کرد: امسال جمعیت بی سابقه ای از کرم غوزه در اراضی پنبه گلستان مشاهده می شود که در صورت مقابله نکردن با آن شاهد خسارت شدید به مزارع پنبه استان خواهیم بود.

حق نما خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در زمستان سال گذشته سرما و یخبندان چندانی نداشتیم، پیش بینی می کردیم که کرم غوزه که بر روی محصولاتی از جمله پنبه، گوجه، سویا و آفتابگردان خسارت وارد می کند، خودش را نشان دهد.

مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی گلستان با اشاره به اینکه برای مقابله با این آفت باید ضمن پایش مستمر اراضی کشاورزی، به مبارزه شیمیایی و بیولوژی پرداخت، گفت: برای مقابله با این آفت استفاده از تله های فرمونی و نوری، زنبور تریکوگراما، زنبور براکو، سموم بی تی و غیره در دستور کار قرار گرفت.

حق نما تصریح کرد: بدلیل جمعیت زیاد آفت کرم غوزه با سموم شیمیایی هم غیر قابل کنترل است، کشاورزان سه تا پنج روز بعد از هر نوبت سمپاشی از مزارع خود بازدید داشته باشند و در صورت وجود مجدد آفت مبازره با آن را انجام دهند.  

وی با تاکید بر مبارزه تلفیقی با آفات، اظهار کرد: صرف استفاده از سموم شیمیایی نمی توان جمعیت آفات را کنترل کرد و باید استفاده از تله های فرمونی و نوری را در دستور کار قرار داد.

مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی گلستان گفت: کشاورزان برای دریافت اطلاعات کامل در این خصوص می توانند به کلنیک های گیاه پزشکی و مراکز خدمات کشاورزی در سطح استان مراجعه کنند. کشاورزان از سموم موثره استفاده کنند و در سمپاشی نیز ادوات مناسب را بکارگیری کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: