• دوشنبه ۲۸ مرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 985-3792-5
  • خبرنگار : 1036
  • منبع خبر : ایسنا استان گلستان

استاندار گلستان در دیدار با لاریجانی: ایجاد منطقه آزاد اینچه برون مزیتی برای کل کشور خواهد بود

استاندار گلستان گفت: منطقه آزاد اینچه برون مزیت نسبی برای کشور دارد چرا که رابطه میان ایران و ترکمنستان را تقویت می کند و با توجه به ظرفیت مواد اولیه و خام می تواند صنایع تبدیلی را در این منطقه ایجاد کرد و کالاهای تولیدشده را به طرفِ ترکمنستانی فروخت.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان به نقل از استانداری گلستان، هادی حق شناس روز گذشته در جلسه مشترک با دکتر لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی به همراه مجمع نمایندگان استان گلستان، اظهار کرد: لایروبی خلیج گرگان برای جلوگیری از خشکسالی و بروز پدیده ریزگردها ضرورت دارد .

وی بیان اینکه سه سد استان گلستان برای احداث و تکمیل نیازمند 2 هزار میلیارد تومان اعتبار است، گفت: در جریان سیل اخیر 5 هزار میلیارد تومان خسارت به دلیل نبود این سدها به استان وارد شد که اگر هرچه سریع تر این پروژه ها تکمیل نشوند ممکن است با یک سیل دیگر، 20 هزار میلیارد تومان خسارت به استان وارد شود که می توان از فاینانس استفاده کرد.

استاندار استان گلستان ادامه داد: 500 هزار هکتار اراضی داریم که بخشی از آن زهکشی شده بود آسیب ندید اما ممکن است در سیل بعدی آسیب ببیند لذا هرچه سریع تر باید شرایط تکمیل این سدها ایجاد شود.

وی همچنین با اشاره به اهمیت لایروبی 450 کیلومتر از رودخانه های استان که تنها بخشی از آن انجام شده است، یادآور شد: اگر این لایروبی انجام نشود سیل می آید و به جای عبور از رودخانه از اراضی مردم عبور می کند.

حق شناس گفت: خلیج گرگان که 400 کیلومتر مربع مساحت داشته و یک دهم دریاچه ارومیه است حدود 20 درصد دچار خشکسالی شده و ریزگرد دارد که علت آن ایجاد سد نکارود بود که ضمن دادن حق آبه باید این خلیج نیز شامل لایروبی شود تا مشکل خشکسالی آن برطرف شود و مشکل هزینه در این زمینه وجود ندارد بلکه صرفا محیط زیست مجوز لایروبی نمی دهد.

همچنین در این نشست نمایندگان استان گلستان موضوعات مسائل خود را با رئیس مجلس شورای اسلامی در میان گذاشتند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: